• Share on Google+

حتما تا بحال اسم اپل مکینتاش یا ipod به گوشتون خورده و از قابلیت های بالای اونها اطلاع دارید اما چون مثل خیلی های دیگه از ویندوز استفاده میکنید تا حالا نتونستید لذت کار با اون رو امتحان کنید .در صورتی که در اون طرف دنیا اپل داره طوفان میکنه و هر کسی رو که میبینید یدونهipod خریده و داره با اون موزیک مورد علاقش رو گوش میده.

تاریخچه اپل به دهه ۷۰ میلادی برمی گردد، زمانی که کار خود را به عنوان یکی از پیشگامان ساخت کامپیوترهای شخصی آغاز کرد و سپس توانست با نوآوری‌های خود در زمینه آسان‌تر کردن کار با کامپیوتر، بخش عمده بازارکامپیوترهای شخصی را تصاحب کند.
برخلاف باور عمومی که اولین سیستم عامل (محیط کار کامپیوتر) دارای محیط کار گرافیکی را مایکروسافت ویندوز می دانند، این شرکت اپل بود که با ارایه اولین سیستم عامل گرافیکی مکینتاش در سال ۱۹۸۴ راه استفاده از ماوس را در کامپیوترهای شخصی باز کرد زیرا در آن زمان، سیستم عامل های موجود به صورت command line (شبیه محیطی که در سیستم عامل های DOS دیده اید) ارایه می شد، در نتیجه دیگر چیزی به نام ماوس استفاده ای نداشت.
بغیر از ارایه یک محیط گرافیکی جذاب و پویا، می توان راز موفقیت اپل را در ارایه سیستم عامل و سخت افزار به همراه یکدیگر دانست. برای مثال شرکت مایکروسافت فقط تولید کننده سیستم عامل ویندوز است، در حالیکه سخت افزار کامپیوتر توسط شرکتهای کاملا مجزا و مستقل تهیه و عرضه می‌شود. ولی در مورد اپل سخت افزار و سیستم عامل هر دو توسط شرکت اپل طراحی می شود. این هماهنگی و یکپارچگی در توسعه و عرضه سخت افزار و سیستم عامل باعث می شود که کاربران اپل بسیار کمتر از کاربران ویندوز با مشکلات دست به گریبان شوند.
در سالهای گذشته شرکت اپل با استفاده از طراحی مدرن ظاهر محصولات خود را به گونه ای تزئین کرده که جوان پسند و مد روز جلوه کند. از جمله استفاده از رنگ سفید و شفاف در محصولات و استفاده از نامهای معروف دنیای الکترونیک در ساختن بلندگو و وسایل جانبی.
کامپیوترهای iMac که جدیدترین مدل (سال ۲۰۰۵) آن iMac G۵ نام دارد، به گونه‌ای طراحی شده که تمامی اجزای کامپیوتر داخل مانیتور آن جا گرفته است در این محصول که یکی از زیباترین کامپیوترهای امروزی است، مادربرد، هارد دیسک و دیگر اجزای سخت افزاری که معمولا در بدنه (case) جداگانه کامپیوتر قرار می‌گیرند، با مهارت و ظرافت در کنار هم پشت مانیتور قرار گرفته‌اند در این طراحی جدید دیگر بدنه‌ای وجود ندارد و همه چیز در یک مانیتور و کیبورد و ماوس که آنها نیز بی سیم هستند خلاصه شده است. تنها کابل موجود، کابل برق است که از پشت کامپیوتر به پریز برق وصل می‌شود . بدین ترتیب کاربر از شر درگیری با رشته‌های سیم و کابل رها می‌شود. همچنین این کامپیوتر فضای بسیار کوچکی از میز کار را اشغال می‌کند.
ولی با وجود همه این قابلیتها وهدف اولیه شرکت اپل که گسترش عمومی استفاده از کامپیوترهای اپل بوده، این شرکت کمتر از ۳ درصد بازار کامپیوترهای شخصی جهان را در اختیار دارد، که این موضوع ریشه در گران بودن، نبود تنوع نرم افزار و انحصار حق تولید سخت افزار توسط این شرکت دارد.
متن کامل مقاله
انجمن کاربران ایرانی مکینتاش
منبع:BBC Persian

 • پاسخ
  نویسنده
  Anonymous

  alian chizaee ke minivisiii
  dar morede borje milad va cofee net por soraatesh ham benevis

  Ya Ali

 • پاسخ
  نویسنده
  O2

  ۲ ta soal
  avval : sherkati hast ke beshe mahsoolate apple ro azash kharid ba zemanat
  dovvom
  monitor apple ro mishe ba systemhaye microsoft estefade kard ?