• Share on Google+
حدود یک هفته قبل سایت جدیدی با نام I Ask It شروع به کار کرد که هدف اصلی آن ایجاد محیطی برای مطرح کردن سوالات کاربران و پیدا کردن بهترین پاسخ برای آن است ، درست همانند کاری که سایت Yahoo Answer انجام میدهد.
ایجاد پایگاهی اینچنین برای کاربران فارسی زبان اینترنت بسیار ضروری به نظر میرسید ، چندی پیش هم این پیشنهاد از طریق وبلاگ مشهور اولیو نیز به صاحبان سایت محبوب بالاترین پیشنهاد داده شده بود تا بعنوان یکی از پیشگامان وب ۲ فارسی این طرح را عملی سازند. البته ماه ها قبل سایتی با نام پرسش و پاسخ به این منظور ایجاد شده بود که هیچگاه نتوانست توفیقی در بین کاربران کسب کندو در نهایت قره به نام I Ask It افتاد.

بنده این افتخار را داشتم که مدت ها قبل از شروع به کار رسمی iaskit با آن آشنا شوم و در جریان کارهای آن قرار بگیرم. سایتی که از همان ابتدای امر به نظر میرسید آینده روشنی در انتظار اوست و میتواند محبوبیتی در حد بالاترین در بین کاربران بدست آورد.
در ادامه مطلب دکتر مزیدی قصد داریم تا با هم مروری بر سایت iaskit داشته باشیم و مشکلات و کمبود های این سایت را بررسی کنم .

۱- با نگاه اول به سایت متوجه طراحی ساده و کارای آن میشویم. استفاده از رنگها و فونت ها به بهترین شکل ممکن انجام شده است که جلوه جذابی با آن بخشیده .
ساده بودن و محیط فارسی آن و همچنین دسترسی آسان به قسمت های مختلف یکی دیگر از فاکتور هایی است که بخوبی در سایت اعمال شده است و کاربر را دچار سردرگمی نمیکند.

۲- همان طور که آقای مزیدی هم اشاره کردند قسمت دسته بندی ها دارای اشکالاتی است. وجود یک دسته بندی قوی و کامل که بتواند تمامی موضوعات مطرح شده را پوشش دهد یکی از پر اهمیت ترین قسمتهای اینگونه سایتهاست.
به نظر میرسد که موضوعات این بخش ، از سایت Yahoo Answer الگو برداری شده باشد. درسته که دسته بندی ها سایت یاهو میتواند کامل باشد اما باید به این نکته توجه داشت که موضوعات مورد علاقه کاربران فارسی زبان کاملا متفاوت با کاربران انگلیسی است و گاهاً نزدیکی موضوعی دو دسته بندی مختلف کاربر را برای انتخاب صحیح به گمراهی میکشاند. تاکید بر استفاده صحیح و درست از تگ ها میتواند بسیار عالی باشد.

۳- در همین مدت کوتاه بارها شاهد آن بودیم که بسیار از کاربران برخلاف قوانین عمل کردند که باعث بوجود اآمدن سوالات هرزه زیادی شد. البته عده ی زیادی از کاربران بدلیل نا آشنایی کافی با قوانین و بایدها و نبایدها سهواً این مشکلات را بوجود اوردند که جا دارد با پرداختن بیشتر به این بخش تمام مسائل را به کاربران گوشزد کرد.
قرار دادن چند نفر بعنوان مدیر میتواند تا حد زیادی به این مشکل کمک کند نا علاوه بر کنترل کاربران و برخورد با آنها ، بتوانند اشکالات موجود در سوالات را نیز برطرف سازند تا به مرور زمان قوانین در بین آنها جا بیافتد.

۴- با اینکه سایت از یک سیستم امتیاز دهی برخوردار است اما در هیچ کجا ، از آن استفاده بهینه ای نمیشود. مثلا میتوان بهترین سوالات و کاربران هر بخش را مشخص کرد و یا اینکه بر اساس امتیازات مثبت و منفی که هر کاربر دریافت میکند یک اعتبار به آن شخص اختصاص یابد در این صورت میتوان به جواب سوالات افرادی که اعتبار بالاتری دارند بیشتر اعتماد کرد.

۵- با توجه به اینکه سایت تازه شروع به کار کرده و در مرحله آزمایشی است مطمئنا دارای اشکالات کوچک و بزرگ زیادیست که کاربران با آن مواجه میشوند. چه خوب است یک بخش برای گزارش این اشکالات در نظر گرفته شود تا هر کاربر بتواند این اشکالات را براحتی گزارش دهد.

۶ – ایجاد بخشی برای سوالات تازه جواب داده شده به نظر بسیار ضروریسن چون هم اکنون سوالات بر اساس زمان پرسش مرتب میشوند درنتیجه سوالات قدیمی تر به صفحات قبلی میروند و از دید کاربران پنهان میمانند که این موضوع باعث میشود با گذشت زمان کسی به آنها توجهی نکند و پاسخ جدیدی داده نشود.
یا اینکه امکانی قرار دهیم تا اگر کسی سوالی مطرح میکند و بعد از چند مدت پاسخی نمیگیرد در صورت نیاز بتواند آن را در یک لیست انتظار قرار دهد تا کاربران با مراجعه به آن قسمت بتوانند به سوالات ضروری پاسخ دهند.

۷- به نظر من به منوی کاربری بیشتر باید اهمیت داد ، مثلاً پیگیری سوالاتی که کاربر به آنها جواب داده بسیاربسیار مهم است و چون در حال حاضر باید وقت زیادی رو صرف پیدا کردن سوال مربوطه کرد.
استفاده از خروجی فید برای هر سوال هم میتواند بسیار کار گشا باشد.

۸- در آخر پیشنها میکنم که امکانی برای سوال کنندگان قرار دهیم تا اگر پاسخ سوال خودشان را یافتند بتوانند به نوعی آن را مشخص و علامت گذاری کنند.
همچنین میتواند سوالات به پاسخ رسیده را در یک قسمت مجزا لیست کرد ، این امر باعث میشود تا یک مجموعه از بهترین پاسخ ها و سوالات گردآوری شوند و کاربر در صورت داشتن سوالات مشابه از ایجاد سوال تکراری پرهیز کند.

 • پاسخ
  نویسنده
  من بچه ملا ۲۵ سال دارم

  کاش به جای این همه کپی کاری یه ایده ایرانی داشتیم

 • پاسخ
  نویسنده
  سجاد

  دستت درد نکنه معلومه روی مقاله کلی زحمت کشیدی درد مارو گفتی
  من شخصا به این سایت علاقه ی خاصی دارم چون خودم سوال های زیادی دارم و دوست دارم که به سوال های دیگران چواب بدم این برای بالارفتن فرهنگ و دانش جامعه ی مجازی ما خیلی خیلی خوبه
  راستی حسن جان لینک مارو عوض کردی برادر

 • پاسخ
  نویسنده
  shayan

  این سایت یک هفته نیست که راه افتاده بهتر است کنار بنشینیم و منتظر تغییرات آینده باشیم

 • پاسخ
  نویسنده
  mmahdi

  اگه مدیر ای اسک هم نبودی این مطلب رو می نوشتی.