• Share on Google+
همیشه با خودم میگم آیا واقعا فضای وبلاگستان فراموش کار است ؟ تو این چند ساله وبلاگها و افراد زیادی را دیدیم که یک شبه عزم به بستن وبلاگشان کرده اند و رفتند ، کسانی که روزهای زیادی با انها خاطره داشتیم ، هر روز به وبلاگ هایشان سر میزدیم و کامنت میگذاشیتم و سنگ نوشته هایشان را به سینه میزیدم ، اما مثل اینکه شیشه عمر نویسندگانشان با بستن با دلیل یا بدون دیلیل ویلاگش در خاطر ما شکسته میشود و دیگر هیچ کس نیست تا یادی از آنها بکند. خوب الیته نباید اشکالی به این کار گرفت چون ماهایی که در زندگی واقعی هم خیلی آسان انسان ها را به فراموشی میسپاریم دیگر از دنیای مجازیمان چه انتظاری باید داشت.

اما دوستان من در این یک ماه گذشته از خود پرسیده اید که دودردو کجاست و بر سر آن چه آمده است ؟!

سایتی که طی چند ماه گذشته مشکلات مالی گریبان گیرش شد ولی با این حال مهدی حکیمی عزیز با تمام مشکلاتی که بود سعی کرد که بدون هیچگونه منتی آن را سر پا نگه دارد تا اینکه حدوداً یک ماه پیش خبر به زانو در آمدنش را اعلام کرد.
سایت بزرگی پیش از این روزانه هزاران بازدید کننده داشت و صدها وبلاگ را در دل خود جای داده بود الان دارد رو به انحال و فراموشی میرود و دریغ از یک خط نوشتن از آن !
دکتر شما چرا ؟ آه ببخشید شما درگیر نوشتن سریال مهاجرت به وردپرس بودید ، آقای مجیدی شما چطور ؟ سید تو چی ؟ بقیه هم که درگیر حسابرسی های شخصی و نوشتن بیانیه های وبلاگی بودند.

دوستان من دودردو مثل وبلاگ های شخصی دیگر نیست که بود و نبود آن برای ما اهمیتی نداشته باشد ، دودردو مال خود ماست مال تمام کسانی که در این شهر زندگی میکنند . یادمان باشد که دودردو وبلاگ من و شما را ایندکس کرده و من و تو نوعی بودیم که با سر زدن به آن پهنای باندش را مصرف میکنیم پس حالا نوبت آن رسیده که هزینه این مصرف را با کمال میل بپردازیم.

اما راه حل چیست ؟

یکی از راهکارها ، جمع آوری کمک‌های مالی از طرف کاربران (donation ) است. سایتهای زیادی هستند که به اینصورت مخارج خود را تامین میکنند یعنی هر کاربر بنا به علاقه خود مبلغی را بعنوان کمک و به نشانه تشکر از خدماتی که این سایت در اختیار او میگذارد پرداخت میکند ، اما چون در ایران نمیشود از سیستمهای همچون paypal استفاده کرد میشود یک حساب بانکی ایجاد کرد تا هر کسی که میخواهد مبلغ مورد نظر خودش را به ان حساب واریز کنه.

اگر اشتباه نکنم دودردو بیش از ۵۰۰ وبلاگ را در خود جای داده است حالا اگر حداقل نیمی از صاحبان این وبلاگها ماهانه هر نفر ۱۰۰۰ تومن ناقابل به دودردو کمک کنند ماهانه مبلغی در حدود ۲۵۰ هزارتومن جمع میشود که مسلماً میتواند کمک بزرگی برای سایت باشد.

از طرفی هم آقای حکیمی میتواند با بیان لیست مخارج ماهانه و کلی دودردو را و احتیاجاتی که از نظر مالی ، هاستینگ و سرور دارند میزان مخارج ماهانه یا سالانه سایت را مشخص کنند و مقدار درآمد کسب شده را نیز معلوم نمایند.

یادمان باشد که من و تویی که تا همین چند وقت پیش واسه دودردو به به چه چه میکردیم و لوگوهای اون رو به در و دیوار وبلاگ هامون می چسبوندیم حالا وقتشه که بگیم اون لوگوها برای قشنگی نبوده و چیزهای دیگر رو هم نشون میده.

 • پاسخ
  نویسنده
  mehrdad

  موافقم
  دو در دو از سرمایه وبلاگستان فارسی بود

 • پاسخ
  نویسنده
  sheida

  حالا خدا را شکر ما لوگویی نچسبانده بودیم وگرنه بیا و باقالی بار کن

 • پاسخ
  نویسنده
  mehdi hakimi

  سلام
  ممنون از آی تی لاین عزیز
  . نه والا نیازی به جمع آوری کمک نیست.

  هر سایتی که خودش خرج خودش را در نیاورد حق ندارد زنده بماند.

  ولی دودردو حکایتش کمی فرق دارد.
  با وجودیکه الان خرجی ندارد. زنده است و کاربران خودش را دارد.
  این کاربران هستند که گاهی باید با شرایط کنار بیایند.

  فلسفه نگاه من به این موضوع اینطوری است و امیدوارم روشن باشد
  مخلصیم

 • پاسخ
  نویسنده
  Anonymous

  در این مورد هم باز داریم پس از مردن سهراب از نوشدارو صحبت می کنیم.
  کمی هم به فکر زنده ها باشیم.
  دو سایت:
  ۱ – ادبیات و فرهنگ
  ۲ – گذ رگا ه
  هر کد ام بیش از شش سال است که بدون وقفه به کار ادامه می دهند و حاصلش ده ها مطلب
  است در همه زمینه ها. ولی ندیدم کسی حتا چند کلمه از زحمات و هزینه های آن ها بگوید. و این
  انصاف نیست. محض اطلاع عرض شد. با احترام زهره اصلانی

 • پاسخ
  نویسنده
  سجاد

  فکر خیلی خوبیه حسن جان دستت درد نکنه منم خیلی نگرانه دو در دو بودم یادمه اون قدیما کلی تلاش کردم تا منو عضو کردن خدا خیرشون به یه زمانی هر وبلاگی که توی دو در دو بود یعنی ایول داشت ولی الان حتی خیلی ها نمی دونن چی هست
  همه با هم کمکش می کنیم

 • پاسخ
  نویسنده
  کورش اسلام زاده

  سلام دوست عزیز
  ممنون از طرح این مسئله
  آقای حکیمی اعلام قبول کمک کردند. من رفتم کمک کنم. نوشته بودند مشکلشون حل شده. فیدشون رو هم دارم و دیگه هم چیزی نگفتند و منهم منتظر بودم که همین روزها راه بیفته! در ضمن صحبتهای آقای حکیمی هم مفهوم نبود و نفهمیدم یعنی چی کاربرا با شرایط کنار بیان.
  موفق باشید

 • پاسخ
  نویسنده
  SYM

  سلام حسن جان،
  راستش همون روز که مهدی این جریان رو مطرح کرد من براش نوشتم که روی من هم حساب کنه. اینی هم که می‌گم برای ما‌ها قبل از نوشتن توی وبلاگش بود. برای اون مطلب هم نوشتم.
  http://robo.wordpress.com/2007/06/22/doxdo-on-feed/#comment-13300
  هنوز هم سر حرفم هستم. هر وقت که خود مهدی اراده کنه.

 • پاسخ
  نویسنده
  Anonymous

  سایتی که نتونه هزینه هاش رو از طریق تبلیغ به دست بیاره همون بهتر که تعطیل بشه

 • پاسخ
  نویسنده
  IT زیر خط

  ای کاش آقای حکیمی یک مطلب در این مورد مینوشتند

 • پاسخ
  نویسنده
  چشمهایی که فکر می کنند

  دوست عزیز
  این دودر دو نیست که فراموش شده!،بلکه اون فیل احمقی که پاشیش را روی اون گذاشته از دیده شدن محرومش کرده،بهترین کاری که میشه برایش انجام داد تهیه یک الحاقیه فایرفاکس و چند سایت ایینه ای است که کاربران و علاقه مندانش بتونن باز هم سرپا نگهش دارن ولی جمع کمک برای هاستینگ را قبول دارم و پایه هستم

 • پاسخ
  نویسنده
  Ahvaz Street Boy

  حسن جان ، من رفیق فابریک مهدی هستم ، آخرین چیزی که یادم هست این بود که گفت اسپانسر پیدا کرده … ولی من که هنوز دودردو رو از اون روز زنده ندیدم … شاید می خواد اون طرح ایجکسی رو بیاره بالا … من یک ایمیل بهش می زنم ببینم جریان چیه …

 • پاسخ
  نویسنده
  Anonymous

  به نام خدا با سلام من تازه از مشکل به وجود آمده برای سایت http://doxdo.com مطلع شده ام و وظیفه خودم می دونم که برای حل مشکل این سایت کمک کنم . من می تونم فضایی به حجم ۴۰ گیگ ( قابل افزایش تا ۵۰ گیگ )و پهنای باند ۱۰۰۰ گیگ ( چون من دو سایت دارم یکی ۴۰ گیگ و دیگری ۵۰ گیگ ) ماهیانه برای این سایت تامین کنم اما چون این فضا را برای سایت شخصی خودم خریداری کرده ام آن را به قیمتی عادلانه ( البته خیلی خیلی پایین تر از بقیه سرور ها و می شود گفت یک دهم قیمت واقعی )که شما پیشنهاد دهید حاظرم در اختیار شما قرار دهم .کنترل پانل هاست از نوع سی پانل ( Cpanel ) است و تمامی امکانات دیگر آن نامحدود ( به جز پارک دومین و ادآن دومین که هر کدام ۶ عدد می باشند ) در صورت تمایل از طریق ایمیل razavinia [at] inbox [dot] com و یا شماره موبایل ۰۹۱۴۳۴۹۱۸۷۹ با من تماس بگیرید . با تشکر رضوی نیا