• Share on Google+
همانطور که حتما در جریان هستید طی چند روز گذشته و به لطف سید عزیز دوباره فعالیت های تیم پوسته های فارسی بلاگر به جریان افتاد و در همین مدت کوتاه قدم های بسیار خوبی برداشته شد.
با حرف دکتر در مورد جفا شدن در حق بلاگر آنچنان موافق نیستم ، در واقع کسی به بلاگر ظلم نکرد بلاکه بلاگر تنها در هیاهوی تبلیغات وردپرس گم شد و رنگ باخت ، متاسفانه تغییرات اساسی در این سیستم و نبود مطالب و مستندات متناسب با سیستم جدید از دیگر عواملی بود که موجب شد تا کاربران فارسی زبان با سردرگمی مواجه شوند از همه‌ی اینها گذشته مشکل بزرگتر پیدا نشدن قالبهایی بود که در سیستم جدید با فارسی همخوانی داشته باشند و همان چند قالب موجود هم نمیتوانست انتظار همه کاربران را برآورده سازد.
به مرور زمان کوچ کردن وبلاگهای بزرگی که برروی بلاگر بودند ( عصرونه ، پاپیون ، یک پزشک ، ایکس پارتی ، کوچه و …) به سمت دیگر CMS ها مخصوصا وردپرس ، برای بلاگر ایرانی اصلا خوشایند نبود و این میتوانست یک امتیاز منفی برایش محصوب شود.

این همه روده درازی کردم و ذکر مصیبت خوندم که بگم خوشبختانه داره کارهای خوبی در زمینه با بلاگر فارسی صورت میگیره که اگر بیشتر از بروبچه های تیم وردپرس فارسی نباشه مسلما کمتر نخواهد بود. در همین یکی دو روز گذشته اشخاص حرفه ای که در بلاگر فعالیت دارند به تیم پوسته های فارسی دعوت شدند ، از جمله آقای هادی داستانگو و رادیکال دو عزیز که حضورشان در تیم قطعی شده و منتظر جواب چند تن دیگر از دوستان هستیم.
فعلا به کمک بچه های تیم در حال آماده سازی چند قالب بسیار زیبا و کارا برای بلاگر هستیم که علاوه بر قالبهای پیشفرض بلاگر قالبهای همچون iTheme ، Fresh ، Freshy و … که تا پیش از این تنها برای وردپرس در دسترس یوده اند را شامل میشود.
در ادامه‌ی فعالیت ها هم قصد داریم به معرفی آموزشهای عمومی بلاگر و آشنایی با نحوه‌ی کد نویسی و تگ های بلاگر جدید بپردازیم و سعی میکنم این مطالب در سطحی باشند که تقریبا همه دوستان حتی کسانی که آشنایی چندانی با طراحی وب ندارند بتوانند از این مستندات استفاده کنند.
به موازات این برنامه ها قرار است با کمک شما تلاشهایی صورت بگیرد تا بتوانید مسولان بلاگر را به پشتیبانی از زبان فارسی مجاب کنیم. ان شاالله وقتی که تیم پوسته ها بطور کامل شکل گرفت در این مورد بیشتر با شما صحبت خواهیم کرد و شما را در جریان کارها قرار خواهیم داد.

امروز قالب Illacrimo که آقای منیری زحمت فارسی سازی آن را به عهده داشتند در دسترس شما قرار گرفت که میتوانید از طریق وبلاگ PThemes این پوسته‌ی زیبا را دریافت کنید.

دوست خوبم علیرضای نازنین هم زحمت ترجمه قالب بسیار زیبای iPlantilla را بر عهده داشتند که از طریق وبلاگ PThemes در دسترس شما قرار گرفته است.
خوشحال میشم نظرات و پیشنهادات شما را در این باره جویا شوم
 • پاسخ
  نویسنده
  مَتَتی

  من همچنان بلاگر رو ترجیح می دم. با امکانات و همراهی گوگل البته

 • پاسخ
  نویسنده
  شیدا

  اگر ساپورت فارسی بذاره که کار وردپرس تخته می شه که ؟
  آن موقع جواب مزیدی را دارین بدین ؟

 • پاسخ
  نویسنده
  ماه مِی

  One of the recent problems that I have with Blogger is the Archived posts. Blogger recently made some upgrades, including mirgration to gmail account. Ever since I moved my blogger account to gmail account, my archived posts are not accessible. Haas anybody encountered that? If so, any solutions? Please email me at themay2002@hotmail.com

 • پاسخ
  نویسنده
  Badragheh

  منم دارم یک پوسته ترجمه می کنم که به زودی به منیری اضافش می کنم
  فقط بلاگر

 • پاسخ
  نویسنده
  محسن

  سلام
  می بنیم که داری جنبش می کنی جنگ در مقابل جنگه دیگه؟
  ای ول رقابت خیل یخوبه ولی وردپرس همیشه وردپرس می مونه !
  من از جونم مایه می زارم تا تو شکست بخوری و بیای وردپرس
  شوخی می کنم کار خوبی داری می کنی اینجوری بلاگرهای فارسی با جهان بیرون بیشتر آشنا میش وند!

 • پاسخ
  نویسنده
  علیرضا حسینی

  سلام جانم؛
  من فکر می‌کنم اول >> باید یک سیاره‌ای، وبلاگی، پاتوقی، جایی، چیزی باشه که همه‌ی قالب‌های فارسی رو بچه‌های تیم اونجا قرار بدن، و بعد کاربران از اونجا دانلود کنن. که ظاهراً یک جایی دارید بنام pthemes.blogspot.com

  دوم >> کسانی که خودشون با سلیقه خودشون، قالب‌هایی رو برای Blogger ترجمه یا طراحی کرده‌اند، هرکسی بیاد قالب وبلاگش رو در اختیار دیگران هم قرار بده. برای اینکار هم بهترین مکان برای به‌اشتراک گذاری، همان سیاره، وبلاگ، پاتوق یا… جایی است که انشاالله معرفی خواهید کرد.
  مثلاً این قالب مدتهاست که خیلی به دل من نشسته
  http://mina24.blogspot.com

  سوم >> بلاگر رو مجاب کنید که زبان فارسی رو پشتیبانی کنه. البته همونطور که میدونید، اگر قرار باشه این پشتیبانی انجام بشه، از محیط کاربری تا قالب‌ها و… رو شامل میشه. کار، کار کوچیکی نیست، و به نظر من بهتره تیم فارسی بلاگر، بعنوان واسطه و همکار Blogger در این زمینه عمل کنه. یعنی اینکه اگر بلاگر دلش نمی‌خواد مثل وردپرس کار ترجمه رو در اختیار عموم قرار بده، حداقل با تیم فارسی همکاری داشته باشه و فایل‌های اصلاحی رو از بچه‌های تیم فارسی قبول کنه. با این کار، قالب‌های موجود در Blogger بطور اتوماتیک فارسی میشن.

 • پاسخ
  نویسنده
  IT زیر خط

  جواب اول رو که خودت دادی

  جواب دوم اینکه ما هم از این حرکت پشتیبانی میکنیم اما بعضی از وبلاگ نویسها دوست ندارند قالبی رو که بصورت اختصاصی برای خودشون فارسی کرده اند در اختیا دیگران قرار بدهند که البته این حقشونه
  اما مثلا میتونند قالبهای قبلیشونو در ایختیار ما بگذارند که مسلما باید یکسری استاندارد ها رو شامل بشه و ما هم اسموشن رو در زیز قالب اهدایی ذکر میکنیم

  جواب سوم هنوز برای این حرکت برنامه خاصی نچیدیم اما فکر نکنم بلاگر بیاد مثل وردپرس برای هر زبای فایل اصلاحی قرار بده و تا حالا هم چنین کاری نکرده ، اما شاید بتونم در قدم اول پشتیبانی از زبان فارسی در ادیتور و کامنت ها رو اضافه کنیم

 • پاسخ
  نویسنده
  ویولت

  ببخشید که کامنتم مربوط به موضوعت نیست خواستم تشکر کنم بابت راهنماییت و لینکهای که برام گذاشتی

 • پاسخ
  نویسنده
  نیما

  سلام و درود
  لطفاً این پست من رو ببینید، یه پوسته ی جدید بلاگر و راستچین:
  http://nimmah.blogspot.com/2007/09/blog-post_28.html

 • پاسخ
  نویسنده
  Mojtaba Sotoudeh

  سلام. من دوتا قالب رو برای بلاگر فارسی کردهام
  http://baghbanbashi.blogspot.com/2007/09/blog-post_30.html

 • پاسخ
  نویسنده
  Mojtaba Sotoudeh

  جیگر من قالب Fresh رو فارسی کردم
  به همراه یک قالب سه ستونه