• Share on Google+
حدود یک هفته پیش نسخه سوم وب سایت Tumblr بعد از گذشت ۶ ماه از نسخه دوم و با بیش از ۴۰۰ مورد رفع اشکال ، بهبود و ویژگی های جدید به کاربرانش عرضه شد که سر رو صدای زیادی را در وبلاگ های خارجی به پا کرد.
دو عامل اصلی در ساخت نسخه جدید تامبلر بسیار تاثیر گذار بودند ، استفاده از گوشی های موبایل برای نوشتن مطلب و اضافه کردن تصویر ، تغییر رابط کاربری (interface ) ، بهبود و همسانسازی آن در جهت استفاده راحتتر از طریق iPhone ، کلا ایجاد یک محیط ویژه برای کاربران اپل یکی از مهمترین برنامه های تامبر است و همیشه سعی می کند آن ها را راضی نگه دارد چون به جرات میتوانم بگم که بیش از ۹۵ % کاربانش از اپل استفاده میکنند این به وضوح در تامبلر بازخورد دارد، از طرفی همین کاربران هستند که در توسعه تامبر کمک میکنند و این یک همکاری متقابل را ایجاد کرده است.


اضافه شدن قابلیت autoresize و افزایش کیفیت تصاویر
امکان آپلود فایلهای صوتی و استفاده از یک پخش کننده فلش
پشتیبانی از تمامی embed code های فلش و ویدیویی
همکاری و یکپارچه سازی با وب سایت Vimeo
قابلیت مخفی کردن مطالب از دید دیگر کاربران
قابلیت تنظیم و ویرایش تاریخ مطالب
قابلیت استفاده از تگ در مطالب
اضافه کردن صفحه آرشیو به تمامی وبلاگ ها
استفاده از قالب های جدید و اکانات جدید همچون استفاده از favicon
استفاده بیشتر از Ajax و ارائه API برای ساختن اپلیکیشن های اختصاصی
قابلیت ایجاد مطلب از طریق مسنجر AIM
و چندین قابلیت دیگر

اما شاید مهمترین ویژگی نسخه جدید ، امکان ایجاد شبکه های اجتماعی وبلاگی تحت عنوان Channels باشد که کاربران قادر خواهندبود تا مطالب تامبلاگ های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و دوستان و اعضای خانواده خود را برای همکاری در ان دعوت کنند که در آینده امکان ایجاد وبلاگهای گروهی هم از این طریق به وجود خواهد امد.

هر چند که تامبلر و کلاً میکروبلاگینگ در بین کاربران فارسی زبان ناشناخته باقی مانده است اما این شیوه به خوبی در بین کاربران خارجی جا افتاده است و بشدت در حال فراگیر شدن است به نحوی که در همین مدت کوتاه افراد سرشناس زیادی تامبلر را بعنوان محیط وبلاگ نویسی خود برگزیده اند که علاوه بر شخص شخیص بنده میتوان به آقای بیژن ثابت ، Fred Seibert و Albert Wenger اشاره کرد.

همه چیز درباره تامبلر

زیر نوشت:
دراین بین با دوستی آشنا شدم که بر حسب اتفاق فهمیدم ایشون اصلیت ایرانی دارند و جدشون سالها پیش به هند مهجرت کردند. تامبلاگ بسیار عالی دارند با نام All Alone the Watchtower که پیشنهاد میکنم حتما اون رو مطالعه بفرمایید.

 • پاسخ
  نویسنده
  کامیار

  چرا تا حالا عضو این تامبلر نشده بودم!؟

 • پاسخ
  نویسنده
  صادق

  خوب من سادگی زیاد رو هم نمی پسندم!
  همون وردپرس رو ترجیح میدم!

 • پاسخ
  نویسنده
  سعيد

  salam.
  وب خوبی دارید من حتما و بسیار مایل هستم که با شما تبادل لینک کنم.من لینکتونو گذاشتم شما هم بذارید.