• Share on Google+
سالها پیش یکی از دوستان خانوادگی ما بهمراه خانواده اش از ایران مهاجرت کردند. آن زمان چیزی بنام اینترنت دربین مردم مرسوم نبود و ارتباط ما تنها به فرستادن نامه و گاه گاهی ارتباط تلفن محدود میشد تا اینکه بدلایل زیادی از جمله جابه جایی محل سکونت دوستان ما و همچینین عدم رسیدن به موقع نامه ها از طریق پست که قربانش بروم بسیار سریع کار میکند از تغییرات نشانی و تلفن یکدیگر بی اطلاع ماندیم و نه از انها خبری شد و نه ما دیگر توانستیم نشانی از خانه جدید آنها بیابیم.
حدود ۱۰ سال گذشت بی آنکه کوچکترین اطلاعی از یکدیگر داشته باشیم و تنها یاد خاطرات خوب آنها بود که در خانه ما حضور داشت. دراین چند سال گذشته که با دنیای اینترنت آشنایی پیدا کرده بودم هر از چند گاهی سعی میکردم تا از این طریق نام و نشانی از انها بجویم ولی نتیجه ای در بر نداشت.
تا اینکه چند روز پیش تصمیم گرفتم دامنه‌ی جستجوهای خودم رو بیشتر کنم و این بار مطمئن بودم ترجمه حضور من در وب به کمک خواهد آمد.
ابتدا به سراغ جستجوگرهای مردمی یا همانPeople finder ها و جستجوگرهای شبکه های اجتماعی رفتم اما نتیجه ای در بر نداشت ، ترفند های جستجوی گوگلی هم بدردم نخورد و ندانستن املاء صحیح انگلیسی نام خانوادگی آنها کار را برای من چند برابر میکرد آن هم با این سرعت افتضاح اینترنت.
میدانستم که پسر کوچکشان تقریبا هم سن من است و مطمئنا با اینترنت و شبکه های اجتماعی آشنایی کامل دارد و اینجا بود که Facebook میتوانست به من کمک کند با جستجو در فیس بوک شخصی را پیدا کردم که با مشخصات مورد نظر من مطابقت داشت و در کشور مربوطه زندگی میکرد با اضافه کردن او به لیست دوستانم و مشاهد و بررسی تاریخ تولد ، محل تحصیل ، عکسهای موجود در پروفایلش و همچنین یافتن شهرهای مورد علاقه ای که در آنها زندگی کرده بود دیگر شکی برای من باقی نگذاشت که او همان کسی است که بدنبالش میرگردم.
سریعا پیغامی برایش فرستادم و جریان را تعریف کردم ولی با گذشت چندین ساعت پاسخی دریافت نکردم از minified پروفایلش میدانستم که هر روز چند بار به Facebook سر میزند ولی احتمالا بدلیل شروع تعطیلات سال نو به مسافرت رفته بود.
دست به دامان سایتهایYellopages و Whitepages رسمی کشور سکونتش شدم و در کمال ناباوری نه نتها توانستم آدرس و تلفن محل سکونت خانواده اش را پیدا کنم بلکه محل دقیق خانه آنها را هم روی نقشه به من نشان داد!!! (نمدونستم از این اتفاق شاد باشم و یا حسرت داشتن چنین سایتهایی را در کشورم بخورم). خلاصه اینکه همین امروز صبح بعد از ۱۰ سال با آنها تماس گرفتیم و باقی قضایایی که خودتون میتونید حدس بزنید.

اول اینکه خواستم بدین وسیله از Facebook تشکر کنم که اینقدر جهانی شده است.
دوم اینکه بگم این دهکده جهانی خیلی خیلی کوچکتر از انست که شما فکرش را میکنید.
و سوم اینکه فکر میکنید اگر یک خارجی بخواهید در ایران بدنبال کسی بگردد نتیجه ای میگیرید !؟

خدا را شکر سایتهای دولتی و اطلاعات شهری نداشته‌ی ما که وضعیتشان مشخص است ، میماند اطلاعات پروفایلهایمان که آخرت امنیت اطلاعات و Privacy اند !!

 • پاسخ
  نویسنده
  Kamiar Nadimi

  اتفاق باحالی بود :D
  میتونم لذت اون لحظه ی کشف پروفایل رو حس کنم

 • پاسخ
  نویسنده
  Sajjad Ebrahimi

  به دوستت سلام برسون
  واسه این قضیم اصلا خودتو ناراحت نکن
  این سایتو به رفیقت نشون بده کفش می بره
  http://www.iran.ir/web/

 • پاسخ
  نویسنده
  otello

  سلام حسن جان خیلی خوب نوشتی تبریک می گم حال کردم با این حرکاتت
  این مطلب تورنتم که روحم رو شاد کرد کلی به دردم می خوره!
  راستی وبلاگت کرمانشاه ق یلتر نیستا تبریک می گم