• Share on Google+
هر سال با نزدیک شدن به اواخر فروردین ماه مردم خوزستان شاهد بادهای موسمی را که از سمت صحرای عربستان به این منطقه وارد میشوند و موجب آلوگی هوای منطقه در اثر گردوخاک هایی که بهمراه این باد ها آورده میشوند هستند.
این بادها که متاسفانه با از بین رفتم پوشش گیاهی منطقه در اثر تحولات اخیر عراق شدت گرفته شده است مشکلات زیادی را برای ساکنین این مناطق ایجاد میکند و باعث بروز اختلال در زندگی روزمره آنها میشود.


متاسفانه در طی این سال ها مسولان هیچ اقدامی در جهت رفع و کاهش اثرات ناشی از این پدیده زیست محیطی انجام نداده اند و سلامت بیش از ۴ میلیون از شهروندان خوزستانی نادیده گرفته میشود.
این مردم خوزستان هستند که مجبورند گردوغبار موجود در هوا را که شامل مقدار زیادی سموم و بیماری های ناشی از جنگ و کشتار عراق است را بهمراه مقدار کمی اکسیژن به درون ریه های خود فرو نشانند.
مردمی که داشتن ماسک های بهداشتی از ملزومات زندگیشان شده است و سطح شهر گویی به یک اتاق عمل بزرگ تبدیل شده که در آن صدها نفر ماسک بر دهان در حال رفت آمد هستند بدون آنکه کسی به فکرشان باشد.

کارهایی که باید مسئولان استانی و کشور انجام دهند بخدا قسم بسیار ساده است.
طرح کمربند سبز غربی خوزستان و بیابان زدایی که یک ردیف اختصاصی بودجه را نیز به خود اختصاص داده است مدتهاست که بدلایل نامعلوم(امنیتی) مسکوت باقی مانده است! راهکاری ساده و کم خرج برای کاشتن هزاران درخت در سمت غربی خوزستان که میتواند در کاهش شدت این گردوخاک تا حد بسیار زیادی موثر واقع شود.

متاسفانه و بار هم متاسفانه در اینگونه شرایط حداقل آموزشهای لازم جهت مقابله و پیشگیری از اثرات ضیان آورد موجود نیز به شهروندان ارائه نمیشود.
صدا و سمیای خوزستان که میتواند نقش بزرگی در این راه داشته باشد همانند همیشه کم کار و بی برنامه است طوری که در شرایط معمولی و غیر بحرانی نیز از حداقل کاری که میتواند در جهت انتشار اعلامیه انجام دهد ناتوان باقی میماند.
آموزش و پرورش استان خوزستان هیچگونه آموزشی به کودکان و فرزندان این مرز و بوم در جهت یادگیری و چگونگی مقابله و پیشگیری از بیمار شدن نمیدهد که هیچ ، در تعطیل شدن مدارس مقاطع مختلف نیز بسیار بی نظم و سلیقه ای عمل میکند طوری که گاهاً فقط مقاطع ابتدایی یا نوبت عصر تعطیل میشوند و انگار در مقاطع دیگر و نوبت صبح دانش آموزان از این خطر در امان هستند!!
بارها دیده ام که عده ای از مردم بصورت خودجوش در مراکز پر رفت و آمد شهر اقدام به پخش رایگان یا ارزان قیمت ماسک های بهداشتی بین همشهریان میکنند تا لااقل ذره ای از این آسیبها در امان بمانند اما دریق از اندکی توجه و همیاری شهرداری و مراکز بهداشتی که وظیفه اصلیشان خدمت رسانی به همین مردم است.
کارگران کارخانه جات و مناطق صنعتی بزرگ و متعدد استان هم از این قائده مستثنا نیستند، در شرایطی که حتی در تعطیلی عمومی هم مجبورند بر سر کارهای خود حاضر شوند باید علاوه بر دود کارخانه، گرد وخاک را هم تحمل کنند تا مبادا چرخ های صنعت کشور از کار بایستد.

چه بگویم ؟ بگویم که چند درصد مردان و زنان این استان از کودکی بدلیل آلوگی های زیست محیطی دچار ناهنجاری های جسمی و در خوشبینانه ترین حالت تنگی نفس و آسم هستند.
چه بگویم ؟ بگویم که ششهای بسیاری از مردمان من همانند درخت های نداشته عمل تصفیه هوا را انجام میدهند و کسی نیست به آنها بگوید و اطلاع دهد که میتوانند با خوردن یک لیوان شیر این آلوگی ها و سموم را از بدن خود پاک سازند.
چه بگویم ؟ بگویم که ۴ میلیون انسان اینجا بجای اکسیژن خاک تنفس میکنند ؟ بگویم که سلامتی و زندگی مردمان بزرگترین قطب صنعتی ایران نادیده گرفته شده است در شرایطی که تنها راه در امان ماندن آنها از این فاجعه پنهاه بردن به خانه هایشان است در بسیار از نقاط خوزستان امسال با قطعی طولانی مدت برق و آب روبه رو هستند ؟

بگویم که قرار است مردم من در گرما و بی آبی در خانه هایشان مدفون شوند ؟

بگویم که کسی نیست تا بشنود که مردم من هیچ چیز نمیخواهند، بخدا قسم هیچ چیز نمیخواهند مگر مقداری درخت تا حداقل فرزندان نسل آینده این منطقه را از این فاجعه نجات دهد.


کافیست تا نگاهی به عکسهای منتشر شده ناسا بیاندازید( اینجااینجا ) تا به عمق فاجعه پی ببرید ، آنچه میبینید ابرهای وسیعی از گردوخاک و ذرات چسبناک غبار است که بر فراز آسمان خوزستان قرار گرفته است و دارد حلق تک تک خوزستانی ها را پر میکنید.
فکر میکینم کیفیت این عکس آنقدر خوب باشد که مسئولان براحتی بتوانند تشخیص دهند که هیچ درخت و پوشش گیاهی وجود ندارد تا بتواند ما را از این فاجعه زیست محیطی نجات دهد.

مشاهده: صفحه اخبار و مدارک مستند در رابطه با گرد و خاک خوزستان
مشاهده: فاجعه زیست محیطی در خوزستان بدلیل نبود کمربند سبز (بالاترین)

در این رابطه:
خوزستان زنده‌به‌گور شد – گناهکار
مردم خوزستان: ما هوا نداریم٬ پول نفت نخواستیم! – تاریخ و جغرافیا
امنیت، قاتل شهروندان خوزستان – مهدی محسنی
گرد و غبار در اهواز – سی و یک اسفند
ما انسانیم، هوا می‌خواهیم – کامیار ندیمی
خوزستان در خطر است! – نسخه‌ی هفدهم
چهلمین حمله‌ی توفان‌های شن به خاکریز دلیران خوزستانی! – محمد درویش

گرد و غبار در بندر خرمشهر – عکس‌های خبرگزاری فارس
خوزستان پنجشنبه تعطیل شد – خبرگزاری خوزنیوز
غبار سرخ خوزستان را فرا گرفت – خبرگزاری خوزنیوز
گرد و خاک شدید زندگی مردم خوزستان را مختل کرد – خبرگزاری خوزنیوز
سلامت چهار میلیون خوزستانی در خطر – خبرگزاری خوزنیوز
به دلیل شرایط بد هوا در خوزستان ، پروازهای فرودگاه اهواز لغو شد – خبرگزاری فارس
حمله شن‌های عربستان و آسمان قرمز کویت و آبادان – بازتاب

 • پاسخ
  نویسنده
  Anonymous

  سلام
  مسولین دلشان برای مردم نسوخته .

  خدایی نکرده حتماً باید این توفان تلفات بدهد تا اینان به فکر چاره ای باشند؟!

  احتمالاً در روزهای آتی در رسانه به اصطلاح ملی به دروغ میگویند :
  ” هوای خوزستان مطلوب شد”

 • پاسخ
  نویسنده
  کوچولو

  واقعا تاسف برانگیزه. نه فقط در خوزستان که در سراسر ایران مشکلات زیست محیطی به دلیل عدم توجه و برنامه ریزی مناسب رو به افزایش است. یعنی روزی این مشکلات بر طرف خواهند شد؟

 • پاسخ
  نویسنده
  otello

  اینشالا که مشکلی نیست و به خوبی و خوشی تموم میشه. خدایی خیلی ضد حاله توی کرمانشاه یک سال که اینجوری شد چند روز بیشتر طول می کشید مردم انقلاب کرده بودن. این دولت دیگه شورش رو در آورده
  برای خودت و همه ی آشنایانت آرزوی سلامتی می کنم

 • پاسخ
  نویسنده
  erfan

  واقعن متاسفم حسن. امیدوارم خدا رحم کنه و بهتر بشه. از مسئولین که نمیشه انتظاری داشت. تف به این مملکت

 • پاسخ
  نویسنده
  Anonymous

  فقط ابراز تأسف.
  من کجا باید بکارم؟

  -نبی