• Share on Google+

فرندفید یک شبکه اجتماعی جمع آوری فید است که در فوریه سال ۲۰۰۸ توسط ۴ تن از کارمندان سابق شرکت گوگل پایه گذاری شد. سرویسی جوان که هدفش را اشتراک گذاری اطلاعاتی نظیر فیلم، تصویر، موزیک، صفحات اینترنتی و مطالب جالب در بین کاربران و بحث و مکاشفه پیرامون آن میداند.

یکی از عوامل مهمی که موجب شده کاربران ایرانی علی الخصوص قشری از وبلاگنویسان از این سرویس استقبال کنند ، فضای دوستانه حاکم بر فرندفید است که موجب میشود کاربران نسبت به یکدیگر احساس نزدیکی و قرابت بیشتری پیدا کرده و آسودتر با هم در تماس باشند و از این طریق، خارج از فضای خشک وبلاگستان به تبادل عقاید خود مشغول شوند. و وجود پزشکان ، سیاستمدارن و مهندسان در میان کاربران عادی نشان از جذابیت و کارایی هر چه بیشتر این سرویس دارد

پیش آرش کمانگیر عزیز آرش کمانگیر یا کمانگیر عزیز که از طریق پروژه دیدیش که کاربران فرندفید را آنالیز میکند اعلام کرد تعداد ایرانیان فعال در این سایت از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشته و ۴رقمی شده است. این خبر خوبیست که نشان از گسترش هرچه بیشتر سرویس های وب ۲ در میان ایرانیان دارد.

لذا بر آن شدیم تا با چند تن از وبلاگ نویسان و کاربران پیرامون فرندفید و نحوه استفاده کاربران ایرانی اش گفتگویی داشته باشیم . و از آنها بخواهیم با توجه به گسترش روز افزون فرندفید در بین کاربران پارسی زبان ، نظرشان را در مورد تاثیرات مثبت و منفی که این پدیده بر وبلاگستان فارسی داشته است را بیان کنند.

دیدگاه استفاده کنندگان این سرویس در مورد کیفیت استفاده ایرانیان نظرات متفاوتی بایکدیگر دارند که هر از چند گاهی شاهد بحث های کوچکی در این مورد نیز بوده ایم، هدف این پادکست جمع آوری های دیدگاه های موجود و شندین نظرات هر دو دسته است تا در پایان این فرصت را به شنونده بدهد که بتواند یک نتیجه گیری واقع بینانه تر از موضوع داشته باشد.

در نظر داریم تا در ادامه این بررسی ها پادکست دیگری را نیز به عنوان پادکست تکمیلی بر قسمت اول تهیه نماییم تا دیدگاه افراد و کاربرانی که نظرات متفاوت با آنچه که در پادکست اول مطرح شد و همچنین مسائلی که فکر میکنند در صحبتهای دوستان به آن پرداخته نشده است را نیز جمع آوری نماییم.

پس اگر تمایل دارید تا در تولید شماره دوم این پادکست با ما همکاری کنید و در صورتی که تحلیل یا دیدگاه خاصی در این زمینه دارید میتوانید این پادکست را تریبونی قرار داده و نظرات خود را بیان کنید؛ کافیست تا از طریق ایمیل itline.ir در gmail اعلام آمادگی کرده تا شرایط مربوطه برای شما ارسال شود.

در آخر از تمامی دوستانی که ما را در ساخت ای برنامه یاری کردند سپاسگزاریم امیدوارم که توانسته باشیم کاری در خور شأن وبلاگستان فارسی تولید کرده باشیم.

امیر همایی، حسن آی تی لاین، حامد صفا

[audio:http://www.shahvar.net/wp-content/uploads/2008/podcast/Friendfeed-podcast-High.mp3]

لازم به ذکر است که این پادکست در برنامه روز جمعه رادیو زمانه مورخ ۵ مهر ۱۳۸۷ نیز منتشر شده است.

با سپاس فراوان از:
احسان شریعتی، آرش کمانگیر، امیر بیت الهی، آیدا، بامداد ایرانی، پدارم ویسی، صادق جم و حدیثه، عرفان شمسی، علی ایرانی، فرزاد، مازیار، محمد آجرپاره، مریم شریف و اسماعیل فتحی، مهدی ایکس ری، مهرداد رجبی، میلاد احرامپوش، نیما اکبرپور، وب ۳ بتا.

 • پاسخ
  نویسنده
  Shahvar – شاهوار » آرشيو » پادکست: فرندفید و فصلی نو

  […] پادکست و توضیحات بیشتر و همچنین ارسال دیدگاههای خود به اینجا مراجعه کنید […]

 • پاسخ
  نویسنده
  مهرداد

  خسته نباشید
  دارم دانلود می‌کنم

 • پاسخ
  نویسنده
  Amir

  خسته نباشید برادر ، عالی بود واقعا

 • پاسخ
  نویسنده
  مهرداد

  پادکست خیلی توپ شده ایول :D
  راستی لینک منو تو این پست اشتباه گذاشتی :D

 • پاسخ
  نویسنده
  مهدی

  عالی شده، مرسی

 • پاسخ
  نویسنده
  بامداد

  زحمت بسیارد کشیدید که قابل تقدیره واقعا. گردآوری این هم صدا از آدم‌های مختلف و کنار هم گذاشتن اون‌ها کار ساده‌ای نیست… و من کامل همه رو گوش دادم.

  توی بعضی از زمینه‌ها به نظرم در پادکست‌های بعدی می‌تونید بیشتر توجه کنید که کار حتی بهتر هم بشه. یکی این‌که سعی بشه پادکست یکنواخت نباشه و تحرک یا پویایی برای شنونده ایجاد کنه. یکی دیگه این‌که مدت زمان کل پادکست بهتره که زیاد نباشه.
  روند پادکست از اول که با صدای گرم و شفاف مجری شروع می‌شه به تدریج افت می‌کنه و جایی می‌رسه که خسته کننده می‌شه. باید سعی کرد مخاطب رو علاقه‌مند به موضوع نگاه داشت و اون رو تا پایان پادکست کشوند.

  اگه از من بپرسید چطور می‌شه این کارها رو کرد، فقط شرمنده می‌شم. چون ایراد گرفتن آسان‌تر از راه حل ارائه دادن است :)

  باز هم تبریک می‌گم تلاش ارزشمند شما امیدارام ادامه دار باشه. خسته نباشید.
  بامداد

 • پاسخ
  نویسنده
  پویا شوقی

  من هم فکر می کنم اگر یک مقدار مهیج تر بود البته بهتر بود. منتهی به عنوان تجربه اول عالی بود. ضمن این که برای اولین یک پادکست حاوی حرفهای “جدی” بود و این به نظرم یک نقطه عطف در پادکست سازی. خلاصه اینکه :
  “بچه ها متشکریم”

 • پاسخ
  نویسنده
  لینک‌های روز: آپارتاید به کودک اجازه‌ی متولد شدن نداد « بامدادی

  […] پادکست: فرندفید و فصلی نو فرندفید از زبان جمعی از وبلاگ‌نویس‌ها و کاربران ایرانی. پادکست مفصلی که بچه‌ها کلی برای تهیه‌ی‌ آن زحمت کشیده‌اند و شنیدن صدای این همه دوست که خیلی‌هایشان را مستقیما نمی‌شناسم شخصا برای من خیلی جالب بود. تنها نکته‌ی که به نظرم برای بهبود پادکست‌های بعدی می‌شود در نظر گرفت این است که سعی شود ارائه‌ی پادکست خطی و یک‌نواخت نباشد تا مخاطبین را بیشتر به شنیدن آن ترغیب کند. آپارتاید هنوز جان انسان‌ها را می‌گیرد. Posted by bamdadi Filed in لینکدونی Tags: فلسطین, فارسی, فرندفید, چپ, هزاران نقطه, وبلاگستان, پادکست, آینده‌ی ایران, آپارتاید, انتخابات ایران, ایران, اسرائیل, بمب اتمی, بحران سرمایه‌داری, تبعیض قومی, تبعیض نژادی, خاورمیانه, خاتمی, ریاست جمهوری, سیاوشان, سرمایه‌داری […]

 • پاسخ
  نویسنده
  احسان

  خسته نباشی

 • پاسخ
  نویسنده
  شیروا

  بسیار کار خوب و به جایی بود. عموم دوستان نظرات قابل تعملی راجع به جامعه‌ی مجازی‌ی ما داشتند. برای منی که با چیستی فرندفید تا حد زیادی آشانام آسیب‌شناسی‌ی مازیار بیش از باقی صحبت‌ها کاربردی بود. پیش‌نهاد می‌کنم در پادکست‌های احتمالی بعدی رویکرد پرسش‌ها بیشتر آسیب‌شناسانه باشد.
  خسته نباشید دوستان گلم

 • پاسخ
  نویسنده
  کمانگیر

  محشر بود. دست شما درد نکنه.

 • پاسخ
  نویسنده
  فائزه

  سلام.
  ممنون از امیر همایی و حسن و حامد صفا که خیلی لطف کردین و یکی از بهترین پادکست هایی را که تاحالا شنیده بودم تهیه کردین.
  من خودم تو فرفر هستم و تقریبا اکثر حرف بچه ها را درک میکنم.
  امیدوارم انتقادات بچه ها راهی باشه برای بهتر شدن فرفر و اون را به جایی بهتر و بهتر تبدیل کنه.
  از همه متشکرم
  :)

 • پاسخ
  نویسنده
  m4ndm

  خیلی عالی بود .الان دارم میگوشم.
  به نکات خیلی خوبی اشاره شده. بعدا میشه برای ساخت سرویس های مشابه ازش استفاده کرد

 • پاسخ
  نویسنده
  تابان خواجه نصيري

  سلام – خیلی عالی بود و استفاده کردم. تهیه و تنظیم این پادکست نشان از آن دارد که وبلاگستان فارسی زبان و ایرانیان روی اینترنت ابزارهای نوین، محیط و جامعه‌ی پویای وب ۲ را بخوبی شناخته اند و در مسیری درست گام بر می دارند. ممکن است کاستی هایی وجود داشته باشد، اما همین پادکست و محتوای آن نشان می‌دهد که کاربران ایرانی فرندفید خواستار استفاده مفید و هدفدار از ابزارها، فضاها و جوامع آنلاین هستند. دست تان درد نکند. رادیو زمانه هم چه کار خوبی کرد که این پادکست را پخش کرد و چه خوب اگر سایر شبکه های رادیویی (داخلی و خارجی – مثل رادیو گفتگو، رادیو تجارت، رادیو فردا و …) از این پادکست (و یا محتوای آن با کسب اجازه البته) استفاده کنند. در این نو پادکستها جای چند نکته خالی بود مثلا ارائه آمار و ارقام بیشتر و اشاره به کاربردهای دیگر شبکه های اجتماعی چون فرندفید (به عنوان مثال اهمیت بازاریابی از طریق شبکه های‌اجتماعی و در کل بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی SMM) و … پیروز باشید.

 • پاسخ
  نویسنده
  dadash hadi

  عالی بود
  گوش دادن در بسیاری از موارد از خوندن راحتتره

  ولی خوب دوستان ایرانی از فرند فید به مانند چت روم استفاده میکنن هنوز اونجور که باید درست جا نیافتاده و دوستان به عوض نظر در مورد فید مورد نظر بیشتر به شوخی و تفریح یا به عبارت ساده تر همون چت میپردازن

  حق نگهدارت جوون

 • پاسخ
  نویسنده
  مریم

  واقعن ممنون.خیلی عالی شده.

 • پاسخ
  نویسنده
  dadash hadi

  موافق نظر تعدادی از دوستان شرکت کننده در این پادکست نیستم

  بازم خسته نباشید

 • پاسخ
  نویسنده
  dadash hadi

  نویسنده وب۳ بتا نظر بسیار جالبی داشتند

 • پاسخ
  نویسنده
  امید

  عالی بود.
  خسته نباشید

 • پاسخ
  نویسنده
  ميلاد

  سلام
  جالب و شنیدنی شده بود
  کلی تحریک شدم برای فعالیت بیشتر !

 • پاسخ
  نویسنده
  بابک

  «شاید ماهیت وبلاگش بهش اجازه نده با مخطابانش رابطه صمیمی برقرار کنه ولی فرند فید این اجازه را بهش می‌ده که به سادگی این کار را بکنه…»

  این حرف فوق العاده‌ای بود!

 • پاسخ
  نویسنده
  علیرضا حسینی

  به نظر من این فرندفیــد اینقدرها هم مهم نیست که اینقدر بهش پرداخته میشه. فرندفیــد یه محیط کاملاً عامیانه برای نوشتن جملات کوتاه. چیزی شبیه همون چت، که البته اینجا معمولاً وبلاگ‌نویس‌ها هستند و بعضی حرف‌ها رو نمی‌زنن.

  فرندفیـــد هیچ است. مثلاً از نظر کیفیت و اهمیت، یک‌هزارم سرویسی مثل گوگل ریدر هم نیست.

 • پاسخ
  نویسنده
  sinac

  سلام دوست گرامی، واقعاً در انتشار پادکست معرکه هستید،
  آیا شما نصیحتی برای تولید پادکست به یک پیر وبلاگ دارید؟ ممنون میشوم پیشنهادات خود را درباره انتشار پادکست در یک پست مفصل در وبلاگ خود منتشر کنید.

 • پاسخ
  نویسنده
  علیرضا

  عالی بود… ممنون از همه ی دوستان…

 • پاسخ
  نویسنده
  مجید

  مثه همیشه من بی خبر بودم

 • پاسخ
  نویسنده
  weblogchi

  چقدر حرفه ای کار شده بود.wow
  واقعن به موضوع فرند فید عالی پرداختید.
  فرند فید از همه سرویس های وب دویی الگوی مثبتشو گرفته و با سرعت بیشتری داره بین بچه ها پخش میشه و این یعنی خطر برای فرند فید,چون دولت نشون داده که همیشه بر تجمع افکار عمومی چه در حقیقت و چه در مجاز حساسه و ممکنه مسدودش کنه…

 • پاسخ
  نویسنده
  فرندفید و مباحث پیرامونش | بلاگ نوشت

  […] از انتشار پادکست «فرندفید و فصلی نو»، دوست عزیزی برایم ایمیلی ارسال کردند و سوالاتی را […]

 • پاسخ
  نویسنده
  ارسلان اورچین هفت

  بابا محشر بود بهتر از این نمی شود فرندفید سایتی برای فعالیت های و …. گروه که بدخور موفق بود و فرند فید همین رو می خواست که گروهی کار کرد که شما هم گوش دادید!!!!

 • پاسخ
  نویسنده
  ابوالقاسم

  سلام،کار عالی و لایق سپاسگزاری بوده و هست ممنونم