• Share on Google+

وب سایت مشهور Last.fm بهترین آهنگ ها ، آلبوم ها و خوانندگان سال ۲۰۰۸ میلادی را معرفی کرد. این نتایج بر اساس تعداد کاربرانی که به یک آهنگ/آلبوم/خواننده خاص گوش کرده اند بدست آمده است که با توجه به طیف وسیع کاربران این سایت میتوان نتایج را نزدیک به واقعیت فرض کرد.

بهترین هنرمند سال:

این رتبه بندی برای خوانندگانی است که کار خود را در این سال آغاز کرده و در نمودارها شروع به پیشرفت کرده اند.

۱۰– Santogold: خواننده ، ترانه سرا و تهیه کننده سیاهپوست زن آمریکایی که آلبوم خود را با همین نام (Santogold ) در سال ۲۰۰۸ منتشر کرد با ثبت ۳۷۵٫۴۲۴ شنونده و ۱٫۸۴۹٫۵۷۸ بار تکرار در رتبه دهم قرار گرفت. ترانه Lights Out برترین کار او در Last fm است.

۹- ?Does It Offend You, Yeah: این گروه سه نفره بریتانیایی با آلبومی بنام You Have No Idea What You’re Getting Yourself Into و با ثبت ۳۸۴٫۰۴۵ شنونده و ۱٫۷۱۹٫۹۳۰ بار تکرار در رتبه نهم قرار گرفت. آهنگ We Are Rockstars پر شنوده ترین ترانه آنهاست.

۸ – Bon Iver: خواننده و ترانه سرای آمریکایی و آلبوم For Emma, Forever Ago با ثبت ۴۱۶٫۰۶۴ شنونده و ۳٫۲۰۳٫۹۷۱ بار تکرار در رتبه هشتم قرار دارد. ترانه Skinny Love برترین ترانه او نزد کاربران Last.fm است.

۷- Foals: گروه پانک انگلیسی که توانسته با آلبوم Antidotes و ثبت ۴۲۳٫۶۲۹ شنونده و ۲٫۳۴۰٫۴۵۹ بار تکرار هفتمین رتبه لیست باشد. آهنگ Cassius پرشنوده ترین کار این گروه است.

۶- The Last Shadow Puppets: گروه دو نفره ای که باز هم از انگلیس می آیند و با ثبت ۴۲۹٫۵۲۰ شنوده و ۲٫۵۳۶٫۲۴۳ بار تکرار توانسته در رده ششم فهرست جای بگیرد. Standing Next To Me برترین کار آنهاست.

۵- Katy Perry : خواننده زن آمریکایی با سبک پاپ-راک که امسال نامزده ۵ جایزه MTV شد با ثبت ۵۷۹٫۹۳۴ شنونده و ۳٫۹۳۱٫۷۹۵ بار تکرار رتبه پنجم است. آهنگ جنجالی I Kissed a Girl او در صدر پرشنوده ترین کارهایش است.

۴- Fleet Foxes: و با آلبومی با همین نام که از مجله رولینگ استون ۴ ستاره دریافت کرد توانسته با ثبت ۶۳۱٫۳۷۱ شنونده و ۳٫۰۱۱٫۹۷۶ بار تکرار چهارمین رتبه فهرست باشد. White Winter Hymnal معروف ترین کار این گروه است.

۳- Sara Bareilles: خواننده ترانه سرا و نوازنده پیانو آمریکایی که با آهنگ Love Song در جدول ۱۰ ترانه برتر مجله Billboard قرار داد و با ثبت ۷۱۲٫۳۷۹ شنوده و ۴٫۲۴۵٫۷۸۳ تکرار شونده سومین منتخب Last fm است.

۲- The Ting Tings: این گروه نیز از انگلیس میایند و امسال با آلبوم We Started Nothing توانستد در صدر آلبوم های پرفروش بریتانیا قرار گیرد و حالا با ثبت ۱٫۰۲۵٫۳۱۸ شنوده و ۴٫۷۹۴٫۷۸۲ بار تکرار دوم هستند. ترانه That’s Not My Name جز بهترین کارهای این گروه است.

۱- MGMT: گروهی که امسال توانستند عنواین زیادی کسب کنند و با آهنگ Time To Pretend که بعنوان موسقی فیلم ۲۱ نیز معرفی شد در صدر چارتهای اروپا و انگلیس جای گرفتند. این گروه با ثبت ۱٫۵۰۱٫۲۶۳ و آمار خیره کننده ۸٫۹۱۶٫۳۴۰ بار تکرار عنوان برترین هنرمند سال ۲۰۰۸ سایت Last fm را به خود اختصاص دهد.

بهترین آلبوم سال:

این رتبه بندی برای آلبوم هایی است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شده اند و کاربران سایت به آنها گوش داده اند.

۱۰ – með suð í eyrum við spilum endalaust : نام آلبوم یک گروه ایسلندی به اسم Sigur Rós است که نقدهای خوبی نیز گرفته است. این آلبوم با ۷۴۸٫۴۹۲ شنونده و ۳٫۵۹۷٫۲۹۱ بار تکرار در رده دهمین آلبوم برتر سال قرار دارد. ترانه Gobbledigook در بالای جدول کارهای این گروه قرار دارد.

۹- Sleep Through The Static : پنجمین آلبوم Jack Johnson است که توانست در صدر جدول فروش کشورهای مختلف قرار گیرد و با داشتن ۷۵۹٫۹۴۹ شنونده و ۳٫۴۶۳٫۵۰۰ بار تکرار رتبه نهم فهرست است. ترانه All At Once یکی از محبوبترین کارهای Jack Johnson محسوب میشود.

۸- Made In The Dark: از گروه بریتانیایی Hot Chip که رده چهارم جدول فروش بریتانیا را نصیب خود کرد. داشتن ۸۴۷٫۰۳۷ شنونده و ۳٫۳۶۲٫۴۱۲ بار تکرار رتبه هشتم را به آنها داده است. آهنگReady For The Floor در بین هوادارن این گروه پر شنوده بوده است.

۷- Narrow Stairs: آلبومی از گروه Death Cab For Cutie در سبک پاپ–راک که با داشتن ۹۲۳٫۱۱۷ شنونده و ۵٫۴۱۳٫۴۳۳ تکرار در رده هفنم قرار گرفته است. آهنگ I Will Possess Your Heart برترین ترانه این آلبوم است.

۶- Konk: نام دوم گروه پاپ-راک The Kooks است که بریتانیا می آیند. ترانه Always Where I Need To Be آنها توانسته رتبه سوم جدول تک آهنگ های بریتانتیا رو ازعان خود کند و با داشتن ۹۶۲٫۳۳۷ شنونده و ۵٫۰۹۶٫۰۵۷ باز پخش در فهرست بهترین های Last.fm ششم است.

۵- We Started Nothing: آلبومی که امسال از طرف گروه The Ting Tings عرضه شد که هفته اول در صدر فهرست آلبوم‌های موسیقی در بریتانیا قرار گرفت. ترانه های Shut Up and Let Me Go ، That’s Not My Name و Great DJ پرطرفدارترین آهنگ های این آلبوم هستند که ۱٫۰۲۵٫۳۱۸ کاربر آنرا گوش کرده اند و ۴٫۷۹۴٫۷۸۲ بار تکرار شده و پنجم فهرست بهترین ها هستند.

۴- Ghosts I-IV: نام آلبوم متفاوت گروه Nine Inch Nails است که تابحال برنده دو جایزه گرمی شده است. داشتن ۱٫۲۷۰٫۲۳۱ شنونده و ۵٫۲۲۲٫۵۲۵ بازپخش آلبوم آنها را در رتیه چهارم قرار داده است.

۳- Third: آلبوم سوم گروه Portishead که امسال روانه بازار شد و رتبه های خوبی در جداول فروش جهانی کسب کرد. اکثر ترانه های این آلبوم پرشنوده بوده اند بهمین خاطر با داشتن تعداد ۱٫۳۰۱٫۳۴۶ شنونده و ۵٫۱۶۶٫۱۷۲ بازپخش توانست در رده سوم فهریت بهترین ها باشد.

۲- Oracular Spectacular: کاری از گروه MGMT است که دو ترانه Time to Pretend و Kids جز محبوب ترین تک ترانه های این آلبوم است که داشتن ۱٫۵۰۱٫۲۶۳ شنونده و ۸٫۹۱۶٫۳۱۰ تکرار رتبه دوم را نصیب انها کرده است.

۱- Viva la Vida: یا Death and All His Friends عنوان جدیدترین آلبوم گروه Coldplay است که صدر تمام جدول های فروش کشورهای دنیا را ازعان خود کرده است. از بهترین ترانه های این آلبوم Viva la Vida و Violet Hill را میشود نام برد. این آلبوم با ثبت ۱٫۹۰۷٫۰۴۴ کاربر شنوده و رقم ۱٫۲۵۸۴٫۶۹۱ بار تکرار مطمئنا چیزی بجز عنوان برترین آلبوم سال ۲۰۰۸ سایت Last.fm برازنده آن نبود.

بهترین اثر سال :

این رده بندی بر اساس شمارش تعداد دفعاتی است که کاربران سایت یک آهنگ شنیده اند.

۱۰- Kids: کاری از پدیده ای امسال یعنی گروه MGMT که در هر سه بخش داری عنوان شده است. دریافت

۹- Strawberry Swing: از گروه مشهور Coldplay. دریافت

۸ – ۴۲: باز هم از گروه Coldplay. دریافت

۷- I Kissed A Girl: ترانه جنجالی Katy Perry که در بیش از  ۲۰ جدول فروش به مقام اول رسیده است. دریافت

۶- Cemeteries of London: کار دیگری از آلبوم جدید Coldplay. دریافت

۵- Life in Technicolour: موزیک بی کلامی از گروه Coldpaly است. دریافت

۴- Electric Feel: یکی از محبوبترین کاری های گروه مطرح شده MGMT . دریافت

۳- Time to Pretend: از گروه MGMT با ثبت ۲۲۵٫۹۵۱ شنونده و ۱٫۷۸۴٫۷۳۳ تکرار که عنوان سومین آهنگ سال را به خود اختصاص داده است. دریافت

۲- Violet Hill: همچنان از Coldplay با ۲۸۹٫۷۳۴ شنونده و ۲٫۳۱۴٫۷۸۹ تکرار در جای دوم ایستاده است . دریافت

۱- Viva La Vida: از گروه پرطرفدار Coldplay با ثبت آمار حیرت انگیز ۳۳۸٫۹۶۰ کاربر شنونده و۳٫۰۸۴٫۷۳۳ بازبخش با اختلاف زیادی نسبت دیگران توانست در جایگاه برترین آهنگ سال ۲۰۰۸ سایت Last.fm قرار بگیرد. دریافت

دیدید که جوایز امسال را دو گروه Coldplay و MGMT درو کردند و حتماً با بنده هم عقیده خواهید بود که میتوان گروه MGMT را شگفتی آفرین دنیای موسیقی سال ۲۰۰۸ معرفی کرد. نکته دیگر وجود هنرمندان سبک های پاپ-راک بریتانیایی در میان این رده بندی است که خود نشان از بالا بودن سطح موسیقی انگلستان میدهد که همیشه در دنیای موسیقی مخصوصا راک حرف های زیادی برای گفتن دارد.
اگر میخواهید اطلاعات بیشتری از این دو گروه بدست آورید شما را به صفحه ویکیپدیا (Coldpaly در ویکیپدیاMGMT در ویکیپدیا) ارجاع میدهم.
پیشنهاد میکنم که سایت Last.fm را حتما امتحان کنید مطمئناً برای شمایی که اهل موسیقی هستید بسیار جالبناک خواهد بود. (پروفایل من در Last.fm )

 • پاسخ
  نویسنده
  حدیثه

  خب با خوندن این پست و دیدن این اسما به این نتیجه رسیدم که دقیقا حتی یکی از اینا رو نمی شناسم و به کل خیلی از دنیای موسیقی عقبم ! اسمایلی گریه کردن و زدن روی میز ! :دی

 • پاسخ
  نویسنده
  komiser

  ممنون از اینکه این سایتو معرفی کردی،اگر امکانش هست در سایر زمینه ها هم چنین سایت هایی رو معرفی کن.

 • پاسخ
  نویسنده
  www.SorenPhoto.com

  ممنون ، خیلی خوب بود،

 • پاسخ
  نویسنده
  ارسلان اورچین هفت

  اصتخ فر الا
  تصاویر نیمه مثتحجا :D