• Share on Google+

به تصاویر زیر نگاه کنید:

تصویر اول مربوط به سایت کنفرانس ملی لینوکس و متن باز استرالیا (Linux.conf.au) که در سال ۲۰۰۸ به میزبانی ملبورن برگزار شد. این کنفرانس از سال ۱۹۹۹ هر ساله توسط سازمان لینوکس استرالیا و با همکاری گروه های کاربری در یکی از شهرهای این کشور برگزار میگردد. (اطلاعات بیشتر)

تصویر دوم مربوط به سایت انجمن صنفی کاربران نرم افزارهای آزاد و متن باز ایران است که با هدف ترویج، فرهنگ سازی و حمایت از نرم افزارهای آزاد و گسترس سطح آگاهی جامعه ایرانی نسبت به لینوکس و متن باز ایجاد شده است. (اطلاعات بیشتر)

ولی آنچه نظر من رو به خود جلب کرد شباهت بسیار زیاد – یا بهتر بگویم – یکسان بود لوگوهای این دو وب سایت است که یک پنگوئن ساخته شده با پازل Tangram را نشان میدهد !

اگر بخواهیم کمی دقیق شویم متوجه مشویم که سایت LCA2008 ملبورن از سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کرده است که با رفتن به بخش Wiki > Media میتوان اطلاعات مربوط به لوگوی رسمی آنها را مشاهده کرد.( لینک)
این در حالیست که خبر راه اندازی کامل وب سایت iranfoss.ir همین امروز (۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸) ازسوی طرح ملی نرم افزارهای آزاد و متن باز ایران اعلام شد!  (لینک)

حال باید از طراحان و مسئولان این سایت پرسید که بر چه اساسی از این طرح استفاده کرده اند، آیا از جستجوی تصاویر گوگل کمک گرفته اند یا لوگوی آنها بر حسب اتفاق شبیه آن یکی شده است !؟

انتظار میرفت مسئولان این انجمن که مطمئنا یکی از دغدغه هایشان جا انداختن احترام به حق نشر و کپی رایت است در این زمینه ها کمی هوشمندانه تر عمل کنند.

 • پاسخ
  نویسنده
  محمدعرفان

  احسنت بر این دقت

 • پاسخ
  نویسنده
  عبادی

  در مورد انجمن هم عرض کنم گه در سال ۱۳۸۶ به ثبت رسیده است و پس از سپری شدن فعالیتهای اداری آن وب سایت مزبور راه اندازی شد و به هیچ عنوان هدف از این لوگو تقلید از جامعه دیگر نبوده و تنها با معنی بودن لوگوی فوق مدنظر بوده است. به هر حال از دقت دوستان در این خصوص ممنون ولی ای کاش در تمامی کارها چنین دقتی وجود داشتند و امیدوارم که در کارهای انجمن مشارکت کنند تا نظر آن دوستان نیز اعمال شود.

 • پاسخ
  نویسنده
  علیرضا

  شاید هم فکر میکردند که لوگوش هم کپی رایت نداره !

 • پاسخ
  نویسنده
  میلاد

  :)) ایول به مچ گیری

 • پاسخ
  نویسنده
  kanani

  Itline از شما بعیده بدون مدرک پست بزنی
  شما مطمئن هستین که این لوگو مجوز Common Creatives attribution نداره یا اصلا بدون مجوز نیست؟ (واسه اطلاعات بیشتر درباره مجوز CC به انجمن مقالات لاگ خوزستان مراجعه کنید.)
  اگه تونستی یه لینک پیدا کنی که نحوه لایسنس این لوگو توش باشه ، یا حتی یه ایمیل از طراحش بزاری که بگه من اجازه نمیدم… خوب میشه.
  وگرنه این پست رو پاک کن.

  گیرم که حرفهای شما درست، اما این دلیل میشه که لوگوی رسمی یک نهاد دیگه در جایی دیگر استفاده و معرفی بشه !؟ حداقل کار ممکن تماس با کنفرانس استرالیا و کسب اجازه لازم بود که انجمن صنفی از انجام چنین کاری خبر ندادند.

 • پاسخ
  نویسنده
  kanani

  چیزی که جای انتقاد داره عدم خلاقیت در طراحی لوگو هست

 • پاسخ
  نویسنده
  egza

  چی بگم یعنی نمی شه که حرفی بزنم

 • پاسخ
  نویسنده
  egza

  دوباره دوباره این سلوموشن کامنت فوق العاده زیباست

 • پاسخ
  نویسنده
  عبادی

  سلام
  شما دوستان می تپ\ونید اسمشو بذارید مچ گیری
  ولی به جای اینکه بیایید نظر بدید و کمک کنید در ویشرفت همش دنبال تخریب هسنید
  زیاد مهم نیست ما عادت کردیم. پشت گپی نشسنید و فقط می گید لنگش کن
  البته هرچی گفته شه یه جوابی براش دارید ولی من از همین جا از همتون دعوت می کنم که برای پیوستن به انجمن و کمک به آن به ما ملحق شید نه اینکه فقط تخریب کنید.
  بازم از دقتتون ممنون

 • پاسخ
  نویسنده
  ساسان

  با توجه به کامنت ها دیگه فکر نمیکنم که حرفی برای گفتن مونده باشه، فقط خوش حالم که با سایت iranfoss.ir آشنا شدم.

 • پاسخ
  نویسنده
  محمدعرفان

  جناب عبادی،
  اتفاقا نویسنده ی وبلاگ هم با این کار به شما کمک کرده است. وقتی بدانید که عده ای هستند که با دقت کار ها را زیر نظر دارند، و در صورت بروز اشکالی آن را با افکار عمومی در میان خواهند گذاشت، دقت خود را صد چندان خواهید کرد که دیگر اشتباهی صورت نگیرد. این شما باید میبودید که با سعه ی صدر با این مطلب برخورد می کردید و از نویسنده برای تذکر این موضوع تشکر هم می کردید نه اینکه نام این کار را تخریب بگذارید.

 • پاسخ
  نویسنده
  کاربر خوب لینوکس

  سلام

  آن طور که بنده هم می دانم این انجمن خیلی هم آزاد تشکیل نشده بود
  و معلوم نیست موفق باشد یا خیر

 • پاسخ
  نویسنده
  لینوکس مایکروسافتی

  در آینده با چالش مواجه می شویم اگر این انجمن به اهدافش برشد.
  لینوکس ویندوزی

 • پاسخ
  نویسنده
  نبی

  صحبت های “محمدعرفان” تائید میشه.

  “…کمی دقیق شویم متوجه مشویم…” -> میشویم

 • پاسخ
  نویسنده
  آرمین

  با تشکر از itline
  خوانندگان محترم به یه نکته توجه کنید ::
  یه نکته ای توی مطالب گفته شده دوست عزیزمون آقای عبادی وجود داره، اونم دستپاچگی موقع تایپ کردنه!!! چند تا غلط زذه!!! شاید هم داعیه داران لینوکس فارسی عادت ندارن فارسی تایپ کنن!!!

 • پاسخ
  نویسنده
  محمد

  کجاش مچ گیری هست؟
  وقتی یه لوگو به لحاظ کپی رایت مشکلی نداره و بعضا کپی لفت داره…دیگه مشکلی توی استفاده ازش نیست.
  شما قبل از پست این مطلب بهتر بود مجوز لوگو رو هم بررسی میکردید….

 • پاسخ
  نویسنده
  مهدی

  تقلید پدر این مملکت رو درآورده. نمی دونم چرا هر کس کسب و کاری راه میندازه فکر می کنه لوگو یا اسمش حتما باید شبیه یک شرکت دیگه باشه. یک هویت جدید حتما یک لوگوی جدید هم نیاز داره اصلا قابل درک نیست که چرا باید لوگو رو کپی بزنند. خنده داره.

 • پاسخ
  نویسنده
  محسن شایان

  نکته جالبی بود به نظر من حتی اگر گفته بودن لوگو آزاده و هر کسی میتونه ازش استفاده کنه باید از اونها اجازه بگیریم که مطمئناَ لوگویی که طراحش خودش رو گشته تا درستش کنه به همین آسونی آزاد نمی زارتش

 • پاسخ
  نویسنده
  امير

  واقعا برای انجمن کاربران متاسفم

 • پاسخ
  نویسنده
  30nema31

  اینا همیشه کپی می کنندو حرفی هم نمی زنند.