• Share on Google+

اگر شما هم از جمله صاحبان وبسایت‌‌ها یا طراحان وب هستید حتماً به اهمیتِ دانستنِ اینکه چه کسانی به وبسایت شما می آیند و در آن مدت چه فعالیتی میکنند واقفید؛ حال چه وبلاگ باشد و چه سایت تجاری، این اطلاعات مهم هستند. سوال اینجاست که چگونه میتوان مجموعه‌ای از ابزارها تحلیلی و آمارگیر را برای پی‌بردن به این اطلاعات در اختیار داشت.
ابزارهای مختلف با ویژگی‌ها و قیمت‌های گوناگون برای این کار وجود دارد، در این مطلب من بهترین ابزارهای رایگان آمارگیر و تجزیه و تحلیل وبسایت را به شما نشان خواهم داد.

Clickly برای فراهم ساختن تجزیه تحلیل بی‌درنگ (real time) وبسایت‌ها به خود میبالد. با رابط کاربری ساده و کاربردی آن میتوانید بسادگی اطلاعات مورد نظر خود را تا جزئی‌ترین موارد بیابید ضمن اینکه تحلیل ورودی‌های توییتر و داشتن یک نسخه مخصوص iPhone چیزی است که آن را منحصر به فرد میکند.

Google Analytics قطعاً یکی از محبوب‌ترین ابزارهای رایگان موجود است و کامل‌ترین ابزارهای مورد نیاز را در خود جای داده است. به هر حال بودن اسم گوگل پشت این سرویس حرفی برای گفتن باقی نمی‌گزارد.

Reinvigorate آمار بازدیدهای وبسایت شما را بصورت بی‌درنگ در اختیار شما میگذارد. نشان دادن دیاگرام‌ای آماری و استفاده از تکنولوژی نقشه گرمایی (heat map technology) که مشخص میکند بازیدکنندگان بیشتر در چه نواحی از سایت شما کلیک کرده‌اند از جمله ویژگی‌های آنست. همچنین شما میتوانید اطلاعات آماری خود را از طریق برنامه‌ای بر روی دسکتاپ دریافت کنید.

Piwik یک پروژه متن‌باز است که با PHP و MySQL ساخته شده است که برای استفاده باید آن را روی سرور خود نصب کنید که به سادگی و در ۵ دقیقه قابل نصب است.

Yahoo! Web Analytics یک آمارگیر با ویژگی‌های کامل است که خود را بیشتر برای مصارف تجاری معرفی میکند. داشبورد انعطاف پذیر، اطلاعات بی‌درنگ، چارت‌های دموگرافیک، شخصی‌سازی گزارش‌ها و … از ویژگی‌های پیشرفته آن میباشد.

WordPress.com Stats اگر سایت شما با وردپرس راه‌اندازی شده است و نمی‌خواهید با استفاده از ابزارهای گوتاگون خود را سردرگم کنید، آمارگیر وردپرس بهترین انتخاب برای شماست.

Woopra دارد در سطح وسیعی گسترش پیدا میکند. راحتی در استفاده، آمارگیر بی‌درنگ و ابزارهای تحلیلی، کیفیت رابط کاربری و مدیریت چندگانه وبسایت‌ها، از ویژگی‌های این سرویس است.

FireStats یک آمارگیر ساده است که ویژگی‌های زیادی همچون گراف‌ها و چارت‌های جذاب ندارد و فقط یکسری اطلاعات کلی و معمولی را نشان میدهد پس برای افرادی که نیاز به ریز اطلاعات آماری دارند مناسب نیست البته شاید خود این، یک ویژگی محسوب شود.

GoingUp از یک رابط کاربری تحت اِی‌جکس استفاده میکند که یک آمارگیر قدرتمند را با یک ابزار بهینه‌سازی موتورهای جستجوی (SEO) عالی ترکیب کرده و به سرویسی کامل تبدیل شده است که همه ابزارهای لازم را با ۱۶ ویژگی مختلف در خود جای داده است.

 • پاسخ
  نویسنده
  مهدی

  بین سرویس های وطنی چی ؟
  چون بعضیا مثل من ترجیح میدن از سرویس های فارسی استفاده کنند (شاید به خاطر خوب بلد نبودن انگلیسی !)

 • پاسخ
  نویسنده
  حسين

  خیلی آموزنده بود اما چرا وبگذر رو نگفتی؟ آخه یه سیستم موفق ایرانی؟… .!

  • پاسخ
   نویسنده
   من

   چون وبگذر افتضاحه! اصلا چشماش کوره!!

 • پاسخ
  نویسنده
  shayan

  مطلب جالبی بود.اون وبگذر که از هر ۵۰ تا یکی رو ثبت می کنه و بیشتر سعی می کنه لود نشه و خودشو نشون نده تو وب :D

 • پاسخ
  نویسنده
  آرمان

  خوب بود و کارآمد.

 • پاسخ
  نویسنده
  محمد

  خیلی جالب بود و بدرد بخور

 • پاسخ
  نویسنده
  مبین زاده کوچک

  مطلب جالب و خوبی بود.

 • پاسخ
  نویسنده
  محسن شایان

  من از Google Analytics استفاده میکنم و بهترینه به نظر من !

  • پاسخ
   نویسنده
   من

   واسه ایران در دسترس نیست!

 • پاسخ
  نویسنده
  HamidFULL

  کلی استفاده کردیم! Keep Coming

 • پاسخ
  نویسنده
  علیرضا

  سلام
  ممنون
  خوب بودش
  بد گویی نباشه ولی وبگذر چون فارسی هستش همه ایرانی ها بهش رجوع می کنن
  پرشین استت هم که نفران بازدید کننده رو با بازدید کلی یکی نشون می ده.
  همشون یه مشکل دارن
  بعد از خوندن این متون خواستم اول Piwik رو نب کم ولی پشیمون شدم و به طرف گوگل آنالیز رفتم.
  من وبسایت درج آگهی دارم و بزدید برام مهمه….

 • پاسخ
  نویسنده
  Akihon

  یک مدت از Google Analytics استفاده کردم بد نبود ولی الن دارم از Clickly استفاده می کنم که با ورود اعضای جدی به شما پول می دهد و می توانید از امکانات Pro این سیستم استفاده کنید.
  روش کار هم ساده است یک URL به شما می دهد که کافی است کاربران شما از این URL استفاده بکنند برای عضویت. برای مثال URL فعلی من http://getclicky.com/142813 است.

 • پاسخ
  نویسنده
  احسان ولی نوری

  من از Motigo Webstat استفاده میکنم. به نظرم خیلی عالیه

 • پاسخ
  نویسنده
  آخشیگان

  پست خیلی خوبی بود. اما مشکل اساسی اینجاست که اکثر اینها اطلاعات را فقط تا مدت محدودی نگهداری می کنند و مثلا وبمستر نمیتونه نمودار سالیانه . یا مقایسه سالها را داشته باشه. آیا می شود نرم افزاری با گرافها و اطلاعات خوب را روی سرور خودمون نصب کنیم؟

 • پاسخ
  نویسنده
  صمد

  بسیارخوب تشکر

 • پاسخ
  نویسنده
  رضا

  سلام
  به نظر من بهترین آمارگیر سایت زیر هست
  http://www.samenblog.com/code.php

 • پاسخ
  نویسنده
  مریم

  خیلی خوب بود

 • پاسخ
  نویسنده
  استخدام ایرانیان

  دوستان من از histats.com استفاده کردم بد نیست گوگل انالیز هم که تحریم هستیم با ف….لتر ش..کن هم که مکافاته باز کردنش حالا نمی دونم اینایی که معرفی کردن از histats.com بهتره یا نه؟؟؟