• Share on Google+

تنها یک هفته‌ی دیگر به شروع نوزده‌امین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال که این دوره کشور آفریقای جنوبی برای اولین بار در قاره‌ی آفریقا میزبانی آن را بر عهده گرفته باقی مانده است.
مسابقات جام جهانی فوتبال از سال ۱۹۶۶ صاحب یک Mascot یا همان نماد شُگون و خوش یمنی شد. ویکیپدیا در تعریف شُگون‌نَما میگوید: Mascot جسم یا عروسکی است که در فرهنگ اروپایی و برخی فرهنگ‌های دیگر به عنوان نظرقربانی و برای دور داشتن بدشانسی به کار می‌رود و امروزه بیشتر شاهد استفاده از آن در رویدادهای بزرگ ورزشی مثل بازی‌های المپیک و جام جهانی و سایر رقابت‌های بین المللی هستیم.
این نمادها نشان دهنده خصوصیات و ویژگی های کشور میزبان است و با استفاده از المانهای فلکلوریک (همچون لباس، گل، حیوانات و غیره) تاریخ، آداب، فرهنگ و سنن مردمان آن کشور را به بیننده یادآور می‌شوند. مخاطب اصلی نمادهای مسابقات ورزشی کودکان هستند که با ساخت کارتون‌ها و اجناس تجاری مختلفی که همزمان با برگزاری مسابقات عرضه می‌شوند می‌تواند منبع درآمد خوبی برای کشور برگزار کننده باشد.

زاکومی

نماد این دوره مسابقات جام جهانی یک پلنگ ۱۵ ساله به نام Zakumi (زاکومی) است. زاکومی یک پلنگ جوان پفکی است که موهای سبز مجعد دارد و خنده پهنی بر دهانم او نقش بسته است. نام Zakumi از دو بخش Za که مطابق استاندار ISO 3166-1 alpha-2 نشان دهنده نام آفریقای جنوبی و Kumi که در زبان محلی به معنی ۱۰ است و روی هم آفریقای جنوبی ۲۰۱۰ را تداعی می‌کند. همچنین Zakumi به معنی Come to me هم هست.
زاکومی در ۱۶ جون ۱۹۹۶ متولد شده، روزی که در آفریقای جنوبی آن را به نام «روز جوان» می‌شناسند و جشن می‌گیرند. زاکومی در سالی به دنیا آمده که رژیم آپارتاید در کشور آفریقای جنوبی از قدرت کنار رفت و تبعیض نژادی از آن کشور برچیده شد. جالبست بدانید مسابقه هفده‌ام این جام که بین تیم‌های آفریقا و اروگوئه برگزار می‌شود با جشن تولد ۱۶ سالگی زاکومی برابر خواهد بود.
موهای سبز او هم رنگ زمین فوتبال است و لباسی که بر تن زرد رنگش دارد جام جهانی ۲۰۱۰ را نشان می‌دهد که البته رنگ‌های سبز و زرد او از رنگ لباس تیم ملی فوتبال آفریقای جنوبی گرفته شده است.

شعار رسمی زاکومی اینست: Zakumi’s game is Fair Play (بازی زاکومی جوانمردانه است) این شعار در تمام تابلوهای تبلیغاتی جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۰۹ دیده می‌شد و اکنون در جام جهانی همراه او خواهد بود.
زاکومی پر انرژی، خندان، جاه‌طلب، بلند پرواز و یک انگیزه دهنده واقعی، نه تنها برای مردم کشورش بلکه برای تمام مردم جهان به حساب می آید. فیفا آن را سمبل اعتماد به نفس، تفاخر، مهارت‌های اجتماعی، مهمان نوازی و خون گرمی قاره آفریقا می‌داند. او عاشق فوتبال است و همیشه توپ فوتبال خود را به همراه دارد تا مردم را به بازی دعوت کند چون اعتقاد دارد فوتبال بهترین راه ارتباط میان مردم به دور از تفاوت زبان‌هاست.
وظیفه‌ی زاکومی تبدیل کردن این مسابقات به یک مهمانی شاد و فراموش نشدنیست تا گرمی و روح قاره آفریقا را به هزاران مهمان بین المللی نشان دهد، پس با او در تماشای این دوره مسابقات همراه شوید ;)

» زاکومی در ویکیپدیافیفافیسبوک
» کیمک استریپ ماجراهای زاکومی – (به فارسی بخوانید)
» کاغذ دیواری‌های رسمی زاکومی شماره ۱شماره ۲
» سایت مسابقات جام جهانی ۲۱۰ آفریقای جنوبی
» نمادهای جام جهانی از ابتدا تا کنون

 • پاسخ
  نویسنده
  پویا

  سلام حسن جان

  برای جام جهانی یه وبسایت ساختم، برای پیش بینی مسابقات جام جهانی.
  یه نگاهی بهش بنداز، اگرم حال کردی معرفیش کن تو وبسایتت…

 • پاسخ
  نویسنده
  قلندر

  امیدوارم بازی خوب و جذابی باشند،مدتی جهان رو از نکبت اختلاف و جنگ دور نگه بداره
  یا حق

 • پاسخ
  نویسنده
  شريفي

  من که پایه فوتبالم
  اومدم

 • پاسخ
  نویسنده
  رضا

  مطلبت جالب بود .
  آقا میگم این کمیک استریپ های زاکومی رو نمیشه دانلود کرد ؟
  جالب به نظر میان . اگر بشه دانلودش کرد شاید بتونم ترجمشون کنم

  تو اینترنت اگه سرچ کنی میتونی تصاویرش رو پیدا کنی

 • پاسخ
  نویسنده

  جالب و مفید بود،فقط اگر تصویر فوق (جدا از لینک) در سایت قرار میداید بهتر می شد.