• Share on Google+

فصل تابستان است و گرما و تابش آفتاب به بیشترین حد خود در طول سال رسیده و هر چقدرم سعی کنیم تا کمتر از خانه یا دفتر کار خارج بشیم یا از اتومبیل شخصی استفاده کنیم باز هم مجبوریم دقایقی را در معرض اشعه‌های مضر آفتاب قرار بگیریم، مخصوصاً در مناطق جنوبی کشور که آفتاب سوزان است.

اشعه فرابنفش یا UV که از خورشید ساطع می‌شود عامل اصلی آفتاب سوختگی، پیری زودرس و سرطان پوست است. هر بار که پوست در معرض آفتاب می‌سوزد تک تک سلول‌های آن آسیب می‌بیند. بعضی از این سلول‌ها از بین رفته، برخی دیگر خود را بازسازی کرده و آنهایی که قادر به ترمیم خود نیستند معیوب می‌شوند. با ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن بر اثر اشعه یو وی، مکانیزم از بین رفتن سلولهای معیوب با اشکال مواجه شده و در نتیجه این سلول‌ها کم کم رشد کرده و به یک تومور سرطانی تبدیل می‌شوند.
شدت اشعه UV بین ۱ تا ۱۱ اندازه‌گذاری می‌شود که ۱ کم خطرترین و ۱۱ بیشترین میزان خطر را دارد. بنابراین همیشه توصیه می‌شود سعی کنید در این ساعات میانی روز زیر تابش آفتاب قرار نگیرید یا از عوامل حفاظتی مثل عینک و لباس‌های ضد یو وی، کرم‌های ضد آفتاب، کلاه یا چتر آفتابی استفاده کنید.

سطح یو وی

سایت uvawareness.com از طریق پیش‌بینی‌های ماهواره‌ای برای هر شهر و منطقه از کره زمین میزان اشعه یو وی در ساعات مختلف روز را نشان می‌دهد. کافیست تا نام شهر زندگی خود را وارد کنید تا اطلاعاتی از وضعیت اشعه یو وی در چند روز آتی محل زندگی خود بدست آورید (مثلا برای شهر اهواز). این سایت با توجه به شدت اشعه به شما توصیه می‌کند که از چه وسیله‌ای برای حفاظت در مقابل اشعه فرابنفش استفاده کنید تا خطر آسیب‌های آن را کم کنید و سالم بمانید.

 • پاسخ
  نویسنده
  mehdi

  تشکر فراوان!خیلی مهم بود !

 • پاسخ
  نویسنده
  سیدعلی

  پست خوب و مفیدی بود.
  کلمه ساطع درست است، لطفا اصلاح کنید.

  • پاسخ
   نویسنده
   حسن

   از تذکرتون ممنونم، اصلاح شد