• Share on Google+

حمیدرضا عبدالهی: ورود گوگل به عرصه شبکه‌های اجتماعی از یک سو و در اختیار داشتن سیستم عامل اندروید از سوی دیگر، باعث ایجاد یکپارچگی منحصر بفردی در ارائه اپلیکیشن‌ گوگل پلاس موبایل گردیده است. اولین اپلیکیشن رسمی که همزمان با ارائه نسخه دسکتاپ عرضه گردید. در این مطلب نگاهی به این اپلیکیشن و بخش‌های مختلف آن خواهیم داشت و با چگونگی استفاده از آن آشنا خواهیم شد. لازم به ذکر است این برنامه تنها برای پلتفرم اندروید نسخه ۲٫۱ به بالا قابل استفاده است که می‌توانید آن را از اینجا دریافت نمایید.
خب، پس از نصب این برنامه دو آیکون به لیست برنامه‌های گوشی شما اضافه می‌گردد . با لمس آیکن +Google ابتدا شما باید شناسه گوگل خود را تایید کنید سپس وارد منوی اصلی برنامه خواهید شد. محیطی با کاربری ساده و مینیمال طبق اصول همیشگی گوگل.

اپلیکیشن گوگل پلاس برای اندروید

گزینه‌ی Stream شما را به صفحه اصلی جی‌پلاس هدایت می‌کند. این قسمت متشکل از سه صفحه‌ی بهم پیوسته می‌باشد که با اسکرول افقی جابجا می‌شود. در قسمت Circles پست‌های دوستان شما در حلقه‌های مختلف نشان داده می‌شود که امکان ۱+ و ثبت کامنت نیز محیا است.
با اسکرول به چپ وارد قسمت Incoming خواهید شد. در این قسمت شما پست‌های دوستانی که در حلقه شما نیستند ولیکن شما را به عنوان دوست خود انتخاب کرده‌اند نمایش داده می‌شود.
در بخش Nearby نوشته‌های دوستان شما بر اساس موقعیت جغرافیایی آنها نمایش داده می‌شود. موافقت شما مبنی بر قبول ردیابی توسط گوگل شرط اصلی استفاده از این سرویس می‌باشد. این سرویس ارتباط یکپارچه‌ایی با سرویس‌های Google Maps ،Latitude و سخت افزار GPS دستگاه شما دارد.

حلقه ها - اعلان ها - نزدیک ها

سه گزینه اصلی که در تمامی این صفحات مشترک است در نوار ابزار مشکی رنگ بالای صفحات جای گرفته است. با لمس نشان قلم امکان نوشتن پست جدید و اشتراک آن برای شما فراهم می‌گردد. همچنین با استفاده از گزینه فوتو امکان آپلود عکس از تلفن همراه را نیز خواهید داشت. هر چند در هنگام نگارش پست جدید امکان پیوست عکس به همراه مشخص کردن مکان جغرافیایی و دادن دسترسی به حلقه‌های مختلف جهت مشاهده پست وجود دارد. در نهایت سومین گزینه امکان جستجوی مکان های نزدیک به موقیعت فعلی دستگاه را به شما می‌دهد.

به صفحه اصلی برنامه برمیگردیم. گزینه Huddle همانطور که از نامش پیدا است امکان ارتباط گروهی بین دوستان مختلف شما از چند حلقه یا درون حلقه‌ایی را ایجاد می‌کند. به دلیل اهمیت این موضوع، گوگل با ساخت آیکن جداگانه Huddle که در هنگام نصب اولیه برنامه ایجاد می‌شود؛ دسترسی به این سرویس را میسر کرده است.

huddle

گزینه Photos در منوی ابتدایی، محل نمایش عکس‌های آلبوم شما به صورت‌های مختلف است. عکس‌های دوستان شما در حلقه‌های مختلف ، آلبوم‌ها و عکس‌های شما و در نهایت عکسهایی که از دستگاه شما آپلود شده چهار گزینه اصلی این گزینه را تشکیل می‌دهد.
در Profile که با آواتار یا عکس نمایه گوگل شما نمایش داده میشود، امکان دسترسی به نوشته‌ها و عکس‌های و همچنین اطلاعات پایه‌ای شناسه خود در گوگل را دارید . این امکان جهت مشاهد +۱ ها و کامنتهای وارده بر نوشته های شما مناسب میباشد.
در Circles شما دسترسی کامل به لیست دوستان و حلقه‌های خود را دارید. مورد جالب توجه قسمت افراد پیشنهادی می‌باشد. این قابلیت که بسیار مشابه فیس‌بوک طراحی شده از تعداد افراد مشترک و همگنی حلقه‌های شما با افراد دیگر استفاده کرده و افراد جدید را به شما پیشنهاد می‌دهد.

تصاویر - پروفایل - حلقه ها

قسمت اعلانات یا Notification در بخش تحتانی منوی اصلی قرار گرفته است. این قسمت تمامی فعالیت‌هایی را که در جی‌پلاس ردپا و نشانی از شما داشته باشد اعلام می‌کند. به علت یکپارچگی این برنامه با آندروید شما می‌توانید از آگاه‌سازی‌ها در قسمت Notification های آندروید نیز باخبر شوید.
با فشردن دکمه منو در گوشی خود وارد تنظیمات جانبی خواهید شد. بخش راهنما، سیاست‌های حریم خصوصی و شرایط استفاده از سرویس توسط مرورگر دستگاه شما قابل دسترس می‌باشد. در قسمت Settings مدیریت اعلانات Google+ و Huddle در دسترس خواهد بود. همچنین تنظیمات آپلود فوری عکسها و ویدیو ها در این بخش گنجانده شد است.

اعلان ها

در قسمت Feedback شما می‌توانید نقطه نظرات خود را با شناسه خود یا به صورت ناشناس برای گوگل ارسال کنید.

بازخوردها

 • پاسخ
  نویسنده
  moh3n

  سلام
  اپلیکیشن اندرویدی برای گودر هست؟

  • پاسخ
   نویسنده
   حمیدرضا عبدالهی

   بله … نسخه ی رسمی گوگل ریدر رو میتونید از اینجا دریافت کنید : http://goo.gl/7NJC5

 • پاسخ
  نویسنده
  صابر بستانی ( وبلاگچی )

  جالب و کاربردی بود :)