آیا واقعاً در لینوکس به آنتی ویروس نیاز داریم؟

این سوالیه که بارهای بار در اینترنت پرسیده شده. در فرومها، وبلاگ‌ها، سایت‌های پرسش و پاسخ، آی‌آر‌سی، تقریباً همه جا. سوال اینه؟ آیا ما واقعاً نیازی به استفاده از آنتی‌ویروس در اوبونتو و یا هر توزیع لینوکس دیگه داریم؟ جواب همیشگی یک کلمه است، نه. چرا؟ بزارید کمی در این مورد صحبت کنیم.
برای اینکه یک ویروس کامپیوتری بتواند در آلوده کردن سیستم عامل موفق باشد نیاز به پنهان شدن، اجرا و تکثیر بیشتر خودش دارد که چنین چیزی در لینوکس نزدیک به غیرممکن است.

– ویروس‌ها برای موفقیت نیاز به آلوده کردن فایل‌های اجرایی باینری در سیستم عامل دارند. لینوکس طوری طراحی شده که تقریباً همه فایل‌های حیاتی سیستم و فایل‌های اجرایی اصلی در اختیار کاربر روت، (root) که بالاترین سطح دسترسی را دارد است و کاربر عادی فقط قادر به اجرای آنهاست. این امر شانس آلودگی را به کمترین میزان ممکن می‌رساند. یعنی هنگامی که شما تحت مجوز کاربر عادی از سیستم استفاده می‌کنید اگر ویروسی قصد داشته باشد تا در فایل‌های اجرایی مهم خرابکاری کند موفق نخواهد بود چون نیاز دارد به کاربر روت دسترسی داشته باشد.
اگرچه بعضی از کاربران باتجربه دوست دارند تحت مجوز روت وارد شوند و مالکیت فایل‌های اجرایی را در اختیار بگیرند ولی براساس تجربه‌ای که دارند از کارشان آگاهند و بلدند چه کار کنند. این دلیلی‌ست که کاربر روت در اوبونتو و سایر توزیع‌ها بصورت پیشفرض غیرفعال است.

– تقریباً همه برنامه‌های لینوکس متن‌باز هستند. متن‌باز یعنی هرکسی روی کره خاکی (یا کرات دیگر!) می‌تواند کدهای برنامه رو دانلود کند، نگاهی به اونها بیندازد، اصلاحشان کند و دوباره آپلود نماید. با حضور هزاران چشمی که به سورس کدها نگاه می‌کنند خیلی سخت است که یک ویروس بتواند خودش را در برنامه مخفی نگه دارد.

– هر وقت که یک حفره امنیتی در نرم‌افزاری پیدا شود در کمتر از ۲۴ ساعت پس از تشخیص، وصله امنیتی آن منتشر می‌شود. بدیهیست که همچون سیستم عامل‌های دیگر بروز نگه داشتن سیستم، عامل مهمی در کاهش میزان آسیب‌ها خواهد بود.

– بیشتر ویروس‌های کامپیوتری توسط ایمیل، مسنجرها و مرورگرها روی اینترتت گسترش می‌یابند. در ویندوز، فایل‌های دانلود شده بصورت پیشفرض قابل اجرا هستند، چه شما به آنها اجازه اجرایی شدن بدهید چه ندهید. ولی در لینوکس فایل‌های دانلود شده بصورت پیشفرض قابلیت اجرایی ندارند. پس فرضاً اگر یک فایل آلوده را دانلود کنید به خودی خود اجرایی نیست.
لینوکس برای اجرایی کردن فایل‌ها وابسته به پسوند فایل نیست (مثل exe در ویندوز) پس تغییر دادن پسوند فایل آن را قابل اجرا نمیکند. شما نیاز دارید بدانید چطور به یک فایل قابلیت اجرایی ببخشید و راه بیندازیدش، اگر شما این چیزها را می‌دانید حتماً آنقدر باهوش هستید که از محتوای فایل‌ها و پکیج‌ها هم مطلع باشید.

– پورت‌های لینوکس بصورت پیشفرض بسته‌اند، به همین دلیل شما حتی به فایروال هم نیازی ندارید مگر اینکه خودتان پورتی را باز کنید که با فرض استفاده از فایروال، در این شرایط هم نباید ترسی از ورود ویروس‌ها داشته باشید.

همانطور که اشاره شد یکی از عوامل موفقیت ویروس، تکثیر و گسترش هر چه بیشتر آن است. یک ویروس کامپیوتری – دقیقاً همانند یک ویروس بیولوژیکی – باید نرخ تکثیرش از میزان مرگش بیشتر باشد. عوامل اشاره شده در بالا، ایجاد این شرایط را غیرممکن می‌سازد، نتیجه کار، انقراض ویروس خواهد بود.

خب بعد از اینهمه حرف فهمیدم چرا ویروس‌ها در لینوکس خطرناک نیستند پس دیگر چه نیازی به نصب آنتی‌ویروس است! در واقع نصب آنتی‌ویروس روی لینوکس هدفی خیرخواهانه دارد! درسته که ویروس‌ها در لینوکس ناتوانند ولی سیستم‌های ویندوزی که ما با آنها در ارتباطیم همیشه آسیب‌پذیر هستند.

– شاید شما یک سیستم دوال‌بوت داشته باشید که مرتباً پارتیشن‌های ویندوز را در لینوکس باز ‌کنید و فایل اینو اونور بفرستید. یا شاید یک پارتیشن مشترک داشته باشید که دیتاهای آن بین لینوکس و ویندوز به اشتراک گذاشته می‌شوند، حتی کول دیسکی که بین سیستم‌ها می‌چرخه و فایل جابه‌جا می‌کند.

– شاید دلتان نخواهد که فایل‌های ویروسی را توسط ایمیل یا چیزهای دیگر بین کاربران ویندوز پخش کنید. یا می‌تواند شبکه‌ای از سیستم‌های ویندوزی را تحت شبکه با لینوکستان اسکن و پاکسازی کنید.

– همچنین اگر از Wine استفاده می‌کنید می‌دانید که ویروس‌ها امکان اجرا شدن در محیط واین را نیز دارد پس یک آنتی‌ویروس خواهد توانست از آسیب‌های آن جلوگیری کند.

حالا اگر مایل به نصب آنتی‌ویروس در لینوکس هستید، خواندن مطلبی از وب‌سایت نگهبان که به معرفی ۴ آنتی‌ویروس‌ مخصوص لینوکس پرداخته است را به شما پیشنهاد می‌کنم تا در انتخاب بهترین مورد به شما کمک کند.

11 فکر می‌کنند “آیا واقعاً در لینوکس به آنتی ویروس نیاز داریم؟

 1. سعيد

  از زمان ویندوز ویستا به بعد این بحث نیاز به دسترسی مدیریتی برای اجرای بسیاری از برنامه‌ها به ویندوز هم حتی جهت کاربر ادمین‌ وارد شده به سیستم هم اضافه شده و اول سؤال می‌پرسد ( UAC). البته تحت شبکه همیشه کاربر عادی دسترسی انجام خیلی از کارها را ندارد.

  پاسخ
  1. مهدی

   این دسترسی مدیریتی برای اجرای برنامه ها هم ازون کارهای سفیهانه یا فریبنده مایکروسافت است. واقعن فکر میکنید لینوکس بدلیل دسترسیهای ریشه (root) و کابر (user) امنیتش رفته بالا؟

   پاسخ
 2. Ramin

  این جمله درست نیست: – پورت‌های لینوکس بصورت پیشفرض بسته‌اند، به همین دلیل شما حتی به فایروال هم نیازی ندارید مگر اینکه خودتان پورتی را باز کنید که با فرض استفاده از فایروال، در این شرایط هم نباید ترسی از ورود ویروس‌ها داشته باشید.
  پورت باز یعنی این که یک برنامه روی اون پورت منتظر رسیدن دستوره. حالا مهم نیست سیستم عامل چی باشه. پورت باز مثل یک در نیست که کسی بتونه از اون وارد بشه. و توضیح کاملتر این که وقتی یک پورت بازه یعنی یک برنامه داره به اون پورت گوش می‌کنه. حالا اون برنامه می‌تونه باگ داشته باشه و یک اتکر می‌تونه از باگ اون برنامه استفاده کنه و دسترسی خودش رو بالا ببره که دقیقن اینجاست که بحث یوزر روت پر رنگ تر می‌شه.

  پاسخ
 3. امین

  مرسی. به افتخار لینوکس و لینوکسیا.من از فدورا استفاده می کنم و خودم دستی ویروس های ویندوزی رو که روی کول دیسکا باشه پاک می کنم بدون ترس از ویروسی شدن سیستم خودم.

  پاسخ
 4. vahid

  این جمله را من تازه اولین باره که میشنوم !

  ” در ویندوز، فایل‌های دانلود شده بصورت پیشفرض قابل اجرا هستند، چه شما به آنها اجازه اجرایی شدن بدهید چه ندهید.”

  اینو از کجا گرفتی ؟! کی گفته تو ویندوز فایلهای دانلودی بدون اجازه اجرا میشن ؟

  پاسخ
  1. حسن نویسنده

   دوست عزیز به فعل های جمله دقت کنید. من نگفتم بدون اجازه اجرا میشن! نوشتم وقتی فایلی رو دانلود میکنید بصورت فایل اجرایی مثل Exe قابل اجراست.

   پاسخ
  2. -

   برنامه های مخرب (مثلا wormها) به فایل های مختلف میچسبن. و حتی بدون اینکه شما اونا رو اجرا کنید باز هم اجرا میشن!!
   چطور؟ جواب: سیستم عامل وقتی که پنجرشو باز میکنید به اون فایل میره و یک سری اطلاعات (مثل حجم، تاریخ ایجاد و…) ازش میگیره که خودش باعث اجرا شدن اون worm میشه.

   منظور نویسنده این مطلب شاید اشاره به این موضوع بوده

   پاسخ
 5. محسن

  مطلب وافعاَ فوقولاده ای بود آره من خیلی وقتها شده با لینوکس ویروس های ویندوز رو پاک کردم یادمه new folder رو که اون موقعه روی عصابم بود اینجوری پاک کردم چون آنتی ویروس ها نمیشناختنش.

  پاسخ
 6. hb

  سلام
  من می خوام برای اولین بار لینوکس رو نصب کنم و هیچ اطلاعاتی دربارش ندارم
  درباره کارکردن توی محیط لینوکس و نصب برنامه ها و … لطفا راهنماییم کنین
  با تشکر فراوان

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *