• Share on Google+

جنگ سال‌هاست تمام شده، ولی داستان‌های ناگفته زیادی از اون دوران باقی مونده که متاسفانه بازگو نمی‎شن یا اجازه صحبت در مورد اون‌ها به کسی داده نمی‌‏شه. همین مسئله باعث شده که بعد از گذشت ۳۰ سال از پایان جنگ هنوز بسیاری از ابعاد جنگ ایران و عراق برای مردم روشن نشده باشه و از واقعیت‌های اون اطلاع نداشته باشن.

شاید شما هم ادعای بعضی از شخصیت‌ها و کارشناسان نظامی رو شنیدید که گفتن ارتش در زمان جنگ از آمادگی کافی برخوردار نبوده و هیچوقت نتونسته دستاورد بزرگی در برابر نیروهای دشمن به دست بیاره. فیلم‌ها و برنامه‌هایی که در این سال‌ها از تلویزیون پخش شده هم این تصور رو ایجاد کرده که فقط نیروهای بسیجی و داوطلب بودن که در جنگ حضور داشتن و کمتر نامی از نیروهای ارتش برده شده.

سال گذشته حسین دهباشی در مجموعه مصاحبه‌های «خشت خام» با سه‌ تن از فرماندهان وقت ارتش در زمان جنگ مصاحبه کرد که بسیاری شنیدنی هستن. با اینکه این مصاحبه‌ها از تیغ سانسور جون سالم به در نبردن، بسیاری از حرف‌هایی که در این مصاحبه‌ها می‌‏شنوید تا به حال جایی گفته نشدن و برخی از حقایق ناگفته جنگ رو شرح می‌دن.

اینکه چرا ارتش ایران از حمله عراق اطلاع نداشت؛ چرا ارتش در آمادگی کامل نبود، چرا ارتش در بعضی از عملیات‌ها شکست خورد و… از جمله سوالاتیه که در این گفتگوها به اون‌ها پاسخ داده شده.

مصاحبه با ناخدا هوشنگ صمدی (نیروی دریایی ارتش)

مصاحبه با سرتیپ فرض‌الله شاهین راد (نیروی زمینی ارتش)

مصاحبه با سرتیپ شهرام رستمی (نیروی هوایی ارتش)

 • پاسخ
  نویسنده
  حسین ارشد

  ممنون ازین اطلاع رسانی
  با برنامه خشت خام آشنایی دارم
  اما همه‌ی قسمت‌هاشو ندیدم…
  ولی برام بسیار جالب که دقیقن از این روایت که “ارتش نبود، نتونست و نیومد”
  مطلع بشم که اصل داستان چی بوده در واقعیت…