• Share on Google+

یکی از مکان‌های تاریخی تهران که همیشه دوست داشتم ببینم، مجموعه باغ ملی یا همون میدان مشقه که بین خیابون امام خمینی و سی‌ تیر قرار گرفته.

قدمت میدان مشق به دوره قاجار برمی‌گرده که اون زمان برای آموزش نظامی به سربازها استفاده می‏‌شده؛ اما در زمان رضا شاه تبدیل به پارک عمومی می‌‏شه و اسمش به باغ ملی تغییر پیدا می‌کنه. بعدها باغ ملی از حالت پارک خارج و تبدیل به مجموعه ادارات دولتی و نهادهای نوین ایران می‌شه. ساختمان کاخ شهربانی، وزارت خارجه، پست و تلگراف، شرکت نفت و باشگاه افسران همگی در این قسمت از تهران قرار داشتن که در حال حاضر اکثرشون به موزه تبدیل شدن.

چند هفته پیش فرصت شد تا برای اولین بار سری به باغ ملی بزنم. وقتی پام رو از سردر باغ ملی داخل خیابون ملل متحد گذاشتم، احساس کردم مستقیم به قلب تاریخ سفر کردم. محوطه‌‌ای که شاهد اتفاقات تاریخی مثل اعدام شیخ فضل الله نوری بوده و وزرا و افراد مهمی در ساختمون‌های اون رفت و آمد داشتن.

فضای این مجموعه بسیار زیبا و آرامش بخشه. اگه پنجشنبه‌ها به این مجموعه سر بزنید، می‌تونید ساعت‌ها در خیابون‌هاش قدم بزنید و زیر سایه درخت‌هاش، در سکوت مطالعه کنید.

معماری زیبای ساختمون کاخ شهربانی، که با سبک نئوکلاسیک ایرانی ساخته شده، علاقه‌مندان به معماری تهران قدیم رو به وجد میاره. ورودی و سرستون‌های منحصر به فرد این ساختمون زیبا، که شبیه تخت جمشیده، رو حتما در بسیاری از سریال‌ها و فیلم‌های ایرانی دیدید.

روبه‌روی کاخ شهرداری، کتابخونه و موزه ملک قرار داره که دیدنش رو نباید از دست داد. زمین و اشیای به نمایش گذاشته در این موزه تماما متعلق به حاج حسین آقا ملکه که همگی رو با هزینه شخصی جمع‌آوری و وقف آستان قدس رضوی کرده.

در طبقه همکف و زیرزمین موزه ملک، مجموعه‌ای از هزاران سکه و مدال ایرانی، تابلوهای نقاشی، تمبر، فرش، کتاب‌های خطی، آثار خوشنویسی قرار داره؛ و در طبقات فوقانیش کتابخونه‌ای مجهز راه‌اندازی شده که از نظر تعداد کتاب‌های خطی و نفیس در نوع خود منحصر به فرده. جالبه بدونید برای استفاده از کتابخونه موزه ملک نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست و تنها با نشون دادن کارت ملی می‌تونید واردش بشید.

مجموعه باغ ملی، یا همون میدان مشق، در تمام روزهای هفته به جز جمعه‌ها بازه و دیدنش نصف روز از شما وقت می‌گیره. در کنار این مجموعه می‌تونید سری به موزه ارتباطات، موزه سکه بانک سپه، موزه عبرت و موزه ملی بزنید و برای صرف غذا به سراغ دکه‌های خیابون سی‌تیر برید.

 • پاسخ
  نویسنده
  حسین قربانی

  سلام
  چند بار از داخل این مجموعه رد شده ام ولی این اطلاعات رو نداشتم و نمی دونستم این جاهای دیدنی داخل مجموعه هستند.
  ای کاش ساعات کاری هرکدام از مکانهای گفته شده رو هم عنوان میکردید.
  خیلی ممنون از مطلب جالب و مفیدتون
  موفق باشید