• Share on Google+

کمی بیش‌تر از یک سال پیش که هنوز قیمت دلار به ۵، ۱۰ و ۱۵ هزار تومن نرسیده بود، قیمت گوشی‌های هوشمند تو بازار بسیار مناسب بود و به دلیل ثبات چند ساله‌ای که در تو کشور وجود داشت، تقریبا قیمت گوشی با جیب مردم هم‌خونی داشت و می‎شد یه گوشی میان‌رده رو با قیمت کمی بیش‌تر از ۱ میلیون تومن خرید و با ۳ تا ۴ میلیون تومان یک گوشی پرچمدار داشت.

بعد از گرونی دلار و اجرا طرح بی‌خود رجیستری، قیمت گوشی چند برابر شد و حالا با پول یک گوشی پرچمدار می‎بایست به یه گوشی میان‌رده فکر کرد!

در حال حاضر خیلی از شرکت‌های تولیدکننده گوشی از ایران رفتن و فروشگاه‌های آنلاینی که پر از مدل‌های مختلف و جورواجور بودن، موجودی‌شون تنها به چندتا مدل از شرکت سامسونگ و هوآوی محدود شده که البته نسبت به قیمت‌شون، ارزش خرید بالایی ندارن.

تو این شرایط بعضی از سایت‌ها اقدام به فروش گوشی از مبدا چین کردن. یعنی هر کسی که گوشی بخواد پول گوشی رو به قیمت روز به حساب سایت واریز می‌کنه و چند هفته منتظر می‌‎مونه تا سایت گوشی رو از چین سفارش بده و به خریدار برسونه. روشی که به دلیل قیمت خوب تمام شده گوشی نسبت به بازار ایران، ارزش ۲ تا ۳ هفته انتظار رو داره.

نکته‌ای که در این روش خرید گوشی وجود داره اینه که خریدار علاوه بر هزینه خرید گوشی باید گمرکی بده و گوشی رو با یک پاسپورت مسافری رجیستر کنه. این پاسپورت می‌تونه به اسم خود شخص یا هر شخص دیگه‌ای باشه به شرط اینکه بیش‌تر از ۲ ماه از ورودش به کشور نگذشته باشه.

جالب اینه که حتی وقتی هزینه گوشی + هزینه گمرک + هزینه استفاده از پاسپورت شخص ثالث رو هم جمع بزنیم، باز هم قیمت تمام شده گوشی از قیمنی که تو بازار ایران فروخته می‏‎شه کم‌تر در میاد.

راهنما رجیستر کردن گوشی خریداری شده از چین

برای خرید گوشی از چین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

  • حتما از اعتبار فروشگاهی که قصد خرید دارید مطمئن بشید.
  • سعی کنید از پاسپورت خانواده یا دوست نزدیک که بهش اعتماد دارید برای رجیستری استفاده کنید.
  • شخصی که گوشی با پاسپورتش رجیستر می‏‌شه تا سال بعد امکان ثبت گوشی جدید با پاسپورتش رو نداره.
  • گوشی رو فقط می‏‎شه با پاسپورت افراد بالای ۱۸ سال رجیستر کرد.
  • حتما چک کنید گوشی که از چین می‌خرید رام چین داره یا گلوبال و اگه رامش چینه آیا امکان نصب رام گلوبال داره یا نه.
  • گوشی‌هایی که به شکل پستی از چین خریداری می‏‌‎شن بیش از ۱ ماه زمان می‌بره تا به دست خریدار برسه. (با روش ثبت سفارش فرق داره)
  • گوشی‌هایی که به شکل پستی خریداری می‏‎شن، تو اداره پست رجیستر می‎شن و نیاز به پاسپورت و پرداخت هزینه وجود نداره ولی هزینه گمرکی باید پرداخت بشه.