• Share on Google+

از ۱ مرداد ۱۳۹۸ طرح قدیمی زوج و فرد شهر تهران کنار گذاشته و طرحی به اسم کنترل آلودگی هوا جایگزین شد. با اجرای این طرح دیگه زوج یا فرد بود شماره پلاک خودروها در تعداد روزهای مجاز رفت و آمد اون‌ها تاثیری نداره بلکه همه خودروهایی شهر تهران می‌تونن در طول هر فصل تا ۲۰ روز به رایگان در محدوده طرح کنترل آلودگی هوا (محدوده زوج و فرد سابق) رفت آمد کنن و بعد از اون بر اساس زمانی که به این طرح ورود و خروج می‌کنن باید عوارض پرداخت کنن.

نکته: تعداد روزهای رایگان ورود به محدوده کنترل آلودگی هوا برای ماشین‌های پلاک غیر تهران ۱۵ روزه

شهرداری تهران برای ساکنان طرح زوج و فرد تسهیلاتی در نظر گرفته تا کمتر تحت تاثیر این طرح قرار بگیرن و به دلیل زندگی در این محدوده، بیشتر رفت و آمد کنن و عوارض کمتری بپردازن.

ساکنین طرح کنترل آلودگی هوا یا همون زوج و فرد سابق، برای دریافت تخفیف عوارض نیاز به ثبت نام در سایت تهران من و ارائه یک سری مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک شهر دارن تا ثابت کنن واقعا ساکن این محدوده هستن و از تخفیف عوارض برخوردار بشن.

فرقی نمی‌کنه شما در این محدوده مالک باشید یا مستاجر، فقط باید توجه داشته باشید هر پلاک ثبتی می‌تونه فقط برای یک ماشین تخفیف بگیره. پس اگه چندتا ماشین دارید نمی‌تونید برای همه ماشین‌هاتون تخفیف ویژه ساکنین طرح زوج و فرد رو داشته باشید.

برای دریافت تخفیف ویژه ساکنین طرح زوج و فرد باید مراحل زیر رو طی کنید:

در سایت تهران من ثبت نام کنید و مشخصات ماشین‌تون رو ثبت کنید.

خودروهایی که معاینه فنی برتر داشته باشن می‌تونن ۲۵ درصد تخفیف بیشتری دریافت کنن. پس بهتره کمی وقت بذارید و به یکی از مراکز معاینه فنی مراجعه کنید. قبل از مراجعه باید به شکل اینترنتی از این سایت وقت بگیرید و هزینه‌اش رو که حدود ۳۸ هزار تومنه پرداخت کنید.

نکته: حتی اگه ماشین‌تون رو تازه خریدید و هنوز داشتن معاینه فنی براش اجباری نشده، می‌تونید برید معاینه فنی بگیرید.

زمانی که برای گرفتن معاینه فنی مراجعه می‌کنید باید عوارض سالانه خودرو و جریمه‌های قبلی ورود به طرح ترافیک و زوج و فرد رو پرداخت کرده باشید. این عوارض رو می‌تونید تو همون مراکز معاینه فنی هم پرداخت کنید. (نیاز به پرداخت جریمه رانندگی نیست.)

با اینکه تو سایت تهران من بخشی برای ورود اطلاعات ساکنین طرح زوج و فرد وجود داره ولی نیاز به پر کردنش نیست.

قبل از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر که آدرسشون رو می‌تونید تو این صفحه ببنید، مدارک زیر رو تکمیل کنید.

  • اصل سند خونه + کپی سند + کارت ملی مالک (اگه مالک هستید)
  • اصل جاره‌نامه معتبر + کپی + کارت ملی مستاجر (اگه مستاجر هستید)
  • کارت ماشین + سند ماشین + کارت ملی مالک ماشین
  • فیش پرداخت عوارض سالیانه خودرو
  • فیش پرداخت عوارض سالیانه شهرداری و نوسازی ملک

همه این مدارک رو باید ببرید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر تا اطلاعات‌تون رو ثبت کنن. بعد از تایید این اطلاعات تو سایت تهران من هم ثبت می‌شه و اگه ساکن طرح باشین تا ۵۰ درصد و اگه ماشین‌تون معاینه فنی برتر هم داشته باشه تا ۷۵ درصد تخفیف عوارض ورود و خروج به طرح کنترل آلودگی هوا می‌گیرید.

عوارض شما تو سایت تهران من نشون داده می‌شه و می‌تونید از همونجا پرداخت کنید، فقط یادتون باشه اگه پرداخت عوارض دیرکرد بخوره باید جریمه‎اش هم پرداخت کنید.