• Share on Google+
صفحه کلید یا همان کیبورد یکی از قطعات جانبی است که پاکیزگی آن بدلیل تماس زیادی که با دست انسان دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما وجود فضاها و خُلَل‌و‌فُرَج‌هایی که بعلت وجود تعداد زیادی کلید در آن ایجاد شده همیشه آنرا به یکی از کثیف ترین قسمت های هر کامپیوتر خانگی تبدیل کرده است; که مقدار زیادی گردوخاک روی شیارهای آن نشسته و پر از لک و جرم می باشد و تمیز کردن آنها کار بسیار مشکلی است.

در ادامه توضیح خواهم داد که چگونه میتوانید صفحه کلید خود را به بهترین نحو ممکن گردگیری نمایید.

مواد لازم:

دستمال کاغذی
دستمال پارچه‌ای
محلول شیشه پاک کن
کلیدِ در
سشوار
و البته کمی حوصله …


صفحه کلید را به دو قسمت آسان پاک شو و سخت پاک شو میتوان تقسیم کرد. قسمت آسان پاک شو که شامل مجموعه کلیدهای عددی سمت راست، کلیدهای جهت دار و بالای آن و مجموعه کلیدهای F میشود. این کلیدها بعلت طرز قرارگیری ردیفی و پشت سر هم براحتی قابل پاک شدن هستند.
اما قسمت سخت پاک شو که مجموعه کلیدهای تحریری را تشکیل میدهند از چینش منظمی برخوردار نیستند بهمین دلیل باید تک تک، آنها را تمیز کرد.

ابتدا صفحه کلید را از کامپیوتر جدا سازید و با دستمال پارچه‌ای خشک، خاک های سطحی روی آن را پاک نمایید. حال برای تمیز کردن گردوخاک بین شیار کلیدها، گوشه ای از دستمال کاغذی را دور نوک کلید بپچیانید و با حرکت دادن چندباره‌ی کلید بین شیارها گردوخاک چسبیده را پاک نمایید.
همان طور که گفتم این کار بدلیل وجود تعداد زیادی شیار کمی سخت و طاقت فرساست پس سر حوصله و با صبر این کار را انجام دهید.
هر از چند گاهی بین کلیدهای تمیز شده فوت (دمیدن هوا توسط دهان) کنید تا خرده های دستمال کاغذی و خاک ها جدا شوند، البته از سشوار هم میتواند برای این کار استفاده کنید.

در مرحله بعدی صفحه کلید را به پشت برگردانید و با دست به آن ضربه بزنید. این کار باعث میشود تا اشغال‌های ریزی که در آن فرو رفته است بیرون بیاید. پیشنهاد میکنم قبل از این کار یک دستمال زیر صفحه کلید پهن کنید تا اشغال ها روی فرش نریزند.

برای از بین بردن جرم روی بدنه و کلیدها، دستمال پارچه ‌ای را کمی به محلول شیشه پاک کن آغشته نمایید ( به اصطلاح نم دار کنید) و با فشار روی بدنه و قسمت جرم گرفته چند بار بکشید. دکمه ها را هم باید یک به یک به همین روش تمیز نمایید.

در پایان کشیدن یک پارچه‌ی نم دار و دمیدن سشوار کار را کامل میکنید. اگر هم حوصله داشتید میتوانید پیچ‌های پشت صفحه کلید را باز کنید و توی آن را نیز گردگیری نمایید.

 • پاسخ
  نویسنده
  Mehrdad

  من عادت دارم به روش خرکی پیچاشو باز کنم و تمیزش کنم :D

 • پاسخ
  نویسنده
  radikal2

  یک روش ساده ترم هست
  اول برعکس میکوبیش رو میز همه اشغالاش میریزه
  بعد با زاویه ۳۵ درجه میکنیش تو سطل آب
  بعد از سیمش آویزونش میکنی زیر آفتاب

 • پاسخ
  نویسنده
  Nabi

  یدونه از این عصا منگوله دارا هم بگیریم آهسته که خش نیافته بکشیم روش
  دستمال کاغذی هم ممکنه خش بندازه، بهتره از پنبه استفاده کنید.
  چقدر با اشوه و ناز….

  بابا نفست از جای گرم بلند میشه.
  توی این چهار پنج سال کار ما از این حرفا گذشته، یه لجنی شده که….

  تنها راهش همون روشیه که دوستمون radikal2 در کامنت بالا توضیح دادند.

  اما جدای شوخی، خب چهار تا پیچو باز میکنی همه آشغالا رو میریزی کاری نداره که

  چاکریم

 • پاسخ
  نویسنده
  SYM

  حالا واقعا ارزش داشت کی-برد رو خراب کردی؟ کی-برد نو دلت می-خواد یک چیز دیگه-س خب :-)