• Share on Google+

این آگهی یک موسسه است که با شعار “تو میتوانی” ادعا میکند میتواند شما را بوسیله فایرفاکس و صرف اندکی وقت، برگزیده نظرسنجی های پرشین بلاگ کند!

میخواستم نقدی بر کیفیت نظرسنجی مسابقات پرشین بلاگ و مراسم جشن هایشان بنویسم که دیدم این که این کار را هم بنده و هم دوستان بنده پیش از این بارها انجام داده ایم ولی بازخورد مثبتی نگرفیتم.

اینبار سعی میکنم خواسته های خودم رو بصورت چند سوال مطرح کنم شاید پرشین بلاگی ها جوابی به آنها دادند.

۱- آیا مسئولین پرشین بلاگ به ضعف و نواقص شدید سیستم رای گیری خود واقف هستند ؟
۲- آیا در انتخاب و معرفی منتخبین مسابقات از نظرات کارشناسان نیز استفاده میشود؟
۳- هدف از برگزاری جشن ها تقدیر از وبلاگنویسان و جامعه وبلاگنویسی است یا چیز دیگری ؟
۴- رای گیری اخیر جهت انتخاب برترین یادداشت های آی تی بوده است یا برترین وبلاگ های آی تی ؟
۵- آیا مدیران پرشین بلاگ نقد های نوشته شده توسط وبلاگنویسان را مطالعه میکنند ؟ و تا چه حد آنها را قبول دارند.

با ورود مدیرت جدید و صمیمیتی که ایشان و دیگر همکارانشان با جامعه وبلاگنویسان و کاربران ایرانی دارند امیدوارم این مسائل را مد نظر قرار دهند و در برطرف کردن مشکلات موجود قدم بر دارند و مطمئن باشند که جامعه وبلاگنویسی نیز با کمال میل آنها را یاری خواهد کرد.

باور کنید همه ما از اینکه پرشین بلاگ چنین جشن ها و مسابقاتی  راه می اندازد بسیار بسیار خوشحالیم و خیلی از ما حاضریم بخاطر حضور در این جشن ها مسافتهای زیادی را بپیماییم اما وجود چنین ضعفهایی است که خستگی را به تن باقی میگذارد.

خانوم پولاد زاده ، گفتید نقد کنید، این از ما، حالا نوبت  شماست.

در این رابطه:

هی پرشین بلاگ، من یک متقلبم!
ببخشید شما؟
جشن پرشین بلاگ ، من بودم آن تقدیر نبود
نگاه یک شخص ثالث به جشن پرشین بلاگ
پرشین بلاگ و رویای پدرخواندگی
امان از پریشن بلاگ

 • پاسخ
  نویسنده
  احسان شریعتی

  اول چندتا نظرسنجی اینترنتی مثال می‌زنم که نشون بدم، کلا نظرسنجی این‌چنینی توی ایران(جاهای دیگه را نمی‌دونم) اصلا معتبر نیست.
  – نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴ که توش معین با اختلاف زیاد اول بود احمدی‌نژاد ۶ام ۷ام بود و کروبی هم آخر
  – نظرسنجی بهترین بازیکن جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان که علی کریمی را اول انتخاب کردن
  – نظرسنجی‌هایی که مثلا از کاربران در مورد نوع مروگرشان سؤال می‌شود و همیشه فایرفاکس اول می‌شه
  حال اینا فقط چندتا مثال بود که نشون می‌ده نمی‌شه به نتایج نظرسنجی اینترنتی اعتماد کرد، هم به خاطر تقلب‌های احتمالی این‌چنینی و هم به خاطر سلیقه کاربران
  به نظر من اگر می‌خوان مثلا برترین وبلاگ زنان را انتخاب کنند از چندتا داور کمک بگیرن
  دقیقا مثل کاری که برای انتخاب برترین وبلاگ‌های استان یزد انجام شد و نیما اکبرپور اون‌جا داور بود

 • پاسخ
  نویسنده
  عرفان شمسی

  دوستانی که چنین مسابقه ای ها رو در سطح وبلاگ های آی تی برگزار می کنن باید بدونن که بدجور زیر ذره بین قرار میگیرن.
  همون طور که احسان اشاره کرد، اصلن نمیشه به این رای گیری ها اعتماد کرد، حالا چه برسه سیستم رای گیری پرشین بلاگ هم در کار باشه. واقعن سیستم ضعیفی است. باید فکری به حالش بکنن

 • پاسخ
  نویسنده
  ارسلان اورچین هفت

  مدیران پرشین بلاگ چطوراز تقلب جلوگیری می کنند؟
  با کنترل آی پی ؟ راحتر از اب شدن می شه ای پی رو تغییر داد ( واقعا از اب خوردن راحتره برای اب خوردن باید از روی میز بلند شد ولی برای تغییر آی پی نه )
  از طریق کنترل شماره مادربرد!؟ من اینجا حاضرم شرط ببندم که مدیران پرشین بلاگ اینکار رو نمی کنند و ( یا ) نمی تونند!!
  برای من هم یه سوال پیش اومده که این رای گیری برای انتخاب بهترین وبلاگ هستش یا «بهترین یادداشت ها »

  تو پرشین وبلاگ نوشته:
  انتخاب بهترین یاداشت های ای تی
  تو پرشین بلاگ نوشته :
  معرفی برگزیدگان نظرسنجی برترین وبلاگ های IT
  http://news.persianblog.ir/post/336
  ……………………………………………………………………………….
  جالبه من دیروز برای یکی ازدوستان نامه ای نوشم ! دوستم عاشق کلمه حی/هی هستش! من حی رو این جوری نوشتم!
  حی را حی یا هی می نویسند؟
  حی را حی می نویسندیا هی ؟

 • پاسخ
  نویسنده
  eghlima

  با سلام
  ممنون از توجه شما به مراسم و طرح دیدگاه هایتان
  اما من یکسری سوال دارم از شما
  ۱- شما فهرستی از برگزیدگان نظرسنجی های مختلف ما دارید آیا؟چند درصدشان وبلاگهایی بودند که تصادفی انتخاب شدند ؟ اگر خواستید من می توانم فهرست این وبلاگ ها را در اختیارتان بگذارم . اما مثال ساده اش انتخاب وبلاگ های یک پزشک – ویولت – زهرا – بر ساحل سلامت – دیر تش باد در سایر نظرسنجی های برگزار شده است . یعنی همه این نظر سنجی ها را که دیگر سایت ها انجام دادند به لحاظ کیفی مشکل داشته است ؟
  ۲- انتخاب برترین یادداشت آی تی از ابتدا با همین عنوان حتی برای لوگو ها طراحی شده و هدف هم انتخاب برترین یادداشت آی تی بوده و قرار دادن لوگوی انتخاب به امتیاز یادداشت ها می افزاید .
  ۳- آیا شما در جریان انتخاب برترین های محتوایی نظر سنجی قبلی ما در انتخاب بهترین وبلاگهای بانوان بوده اید ؟ که داورانش از بین وبلاگنویسان تاثیر گذار در وبلاگستان فارسی یودند .
  ۴- برای انتخاب بهترین وبلاگ کودکان باید نظر کارشناسی می گرفتیم ؟ از کدام مرجع در حالیکه معروفترین سایت کودکان که حنبه تعاملی دارد در گروه سایت های پرشین بلاگ حضور دارد

  ۵- آیا اساسا وبلاگ سرویس ها منافعی دارند در برگزاری اینگونه مراسم ها که حداقل تامین بودجه اولیه اش تنهابعهده خودشان است تا مسائل دیگر که از دید وبلاگ نویسان گویا پوشیده است بنابراین اگر پرشین بلاگ اصلا اینکار را انجام ندهد اتفاقی می افتد ؟ فرض شما از منافع خاص پرشین بلاگ چیست ؟
  ای کاش قبل از هر نقدی منتقدین خوب و عزیز با داده های واقعی به نقد مسائل می پرداختند . من توقع دارم حداقل خیلی از این موضوعاتی که پاسخ روشن دارد را با یک تلفن پرسید نه اینکه فورا بر اساس یک سری اطلاعاتی که از پیوستگی و صحت کافی برخوردار نیست مثل کاری که دوستان خبرگزاری فارس انجام دادند به عنوان نقد یاد کنیم .

  به هرحال یازهم از شما تشکر می کنم و امیدوارم در کنار انتقادها دوستان بلاگر طرح ها و ایده های سازنده شان را در اختیار ما قرار دهند تا با مشارکت خودشان در برنامه های بعدی پیاده سازی شود .
  ممنونم

  —-

  در ابتدا تشکر میکنم که با حوصله کامل به تمام سوال های بنده جواب دادید و برای آن وقت گذاشتید و از اینکه میبینم مدیر یک سرویس در قبال جواب دادن به نقدهای مطرح شده خود را مسئول میداند بی نهایت خوشحالم.

  ۱- صحبت بنده بر سر نقص سیستم رای گیری پرشین بلاگ است که براحتی میتواند در نتایج آن خلل ایجاد کرد و نتایجی خلاف بر واقعیت را نشان داد. حال به نظر شما با توجه به این ضعف آیا میتوان بر صحت انتخابات صحه گذاشت ؟ آیا میتواند گفت نتایج حاصل عینن بر اساس رای گیری عمومی است و هیچ شخصی آنها را دست کاری نکرده و نتایج ثبت شده غیر واقعی و تقلبی نیستند ؟
  بنده هیچگاه نگفتم که نتایج بصورت تصادفی انتخاب شده اند بلکه منظور من اینست که با توجه به ضعف سیستم نظرسنجی باید به صحت نتایج حداقل در رده های پایین تر شک کرد چون به راحتی یک آب خوردن و توسط فرمولی که در تصویر ذکر کردم میتوان رتبه یک وبلاگ را بالا برد.

  ۲- درست است مسابقه برای برترین یادداشت آی تی بوده ولی ما عملا شاهد معرفی برترین وبلاگ آی تی بوده ایم!!! این دو کاملا با هم تفاوت دارند وفتی صحبت بر سر برترین یادداشت آی تی میکنید مسلما شرط عقل حکم میکنم که تک یادداشتی که بیشترین رای را به خود اختصاص داده برگزیده انتخاب شود. و جایزه به یک یادداشت خاص تعلق گیرد نه کل یک وبلاگ.
  با این حال نمیدونم چرا در اواسط رای گیری مسئولان رتبه بندی بر اساس وبلاگ ها را نیز اضافه کردند و باز هم اشکالات بی پایان سیستم رای گیری که ساعت ها میتوانم در موردش صحبت کنم.
  آیا توجه داشتید که در رای گیری اگر یک تک یادداشت از وبلاگی بطور مثال ۳ ستاره داشت و در طرف دیگر ۱۰۰ یادداشت مخلف از وبلاگ دیگر با یک ستاره و یا اصلا بدون ستاره بودند در رتبه بندی جایگاه وبلاگ دوم بالاتر از اولی بود ؟!!! خوب چه اصولی در این کار نهفته است ؟

  ۳- بله در جریان بودم اما در رای گیری اخیر هم اینچنین بود ؟ اصلا در انتخاب برترین یادداشت که البته به برترین وبلاگ ختم شد چه نکاتی مد نظر قرار گرفت ؟ و چه آیتم هایی در انتخاب برگزیده موثر بوده اند ؟ دواران این مسابقه چه کسانی بوده اند ؟

  ۴- منظر بنده از کارشناس ان بود که بوطر مثال عده ی حداقلی بعنوان داور بر تعیین نتایج مسابقات بر اساس یکی سری المان ها و آیتم هایی که میدانند تاثییر گذار باشند. ولی ما عملا در انتخاب نتایج حداقل در رای گیری اخیر چنین چیزی رو مشاهد نمیکنیم و همان ولاگهایی که در رای گیری ثبت شده رده میگیرند عینا در رده بندی نهایی معرفی میشوند!! این کار بر فرض اینکه سیستم رای گیری هم بی اشکال باشد چندان اصولی نیست.

  ۵- فکر نمیکنم بنده در متن صحبتی از منافع پرشین بلاگ کرده باشم. در مورد برگزاری این جشن ها هم بسیار خوشحالم که پرشین بلاگ پیش قدم است و اگر همین سرویس هم کاری نمیکرد ما در همین بعد کوچک هم چنین چیزی را نداشته بودیم که بسیار جای تشکر دارد.

 • پاسخ
  نویسنده
  محمدرضا شمشیرگر

  سلام جناب آی تی لاین
  وقت بخیر

  پیش از هر چیز می خواهم این اطمینان را به شما بدهم که مطمئن باشید تمام نقدهایی که نوشته می شود، تمام نظراتی که درباره مراسم و جشن ها و حتی عملکرد پرشین بلاگ بر صفحات اینترنت درج می شود خوانده می شوند و از آن ها در جهت تصحیح عملکرد بازخورد گرفته می شود… ما هم در همین دنیای مجازی و همین اینترنت حضور داریم !

  اما پاسخ به سوالات :
  ۱ – اصولا رای گیری که عموم افراد در آن شرکت می کنند همواره جای سوال و بحث و نقد و نارضایتی و … را به دنبال دارد. اصولی تر بخواهیم نگاه کنیم هر قضاوتی می تواند مورد بحث قرار بگیرد و معمولا در هر قضاوتی یکی از طرفین که رای به نفع او نیست ناراضی می شود … در هر سیستم رای گیری عمومی همیشه مشکلاتی وجود دارد و این هم از آن ها مستثنا نیست، البته نه به آن شوری که شما می فرمائید !
  به هر جهت سیاست بر این بود که برای این نظرسنجی از رای کاربران استفاده شود که البته نظر شخصی بنده بنا به دلایلی که عرض کردم مخالف این مساله است و ضمن احترام به نظر همه وبلاگ نویسان عزیز، انشاالله از دفعات بعد سعی می شود تا حد امکان از نظرات متخصصان و کارشناسان برای ارزیابی فنی و محتوایی استفاده شود.
  ۲ – در همان مورد بالایی توضیح دادم
  ۳ – هدف از برگزاری هر جشنی متفاوت است. جشن شب یلدا بیشتر با هدف پاسداشت این آئین و گردهمایی وبلاگ نویسان بود و همچنین تقدیر از بلاگرهای دو مسابقه ای که پیش از آن از سوی پرشین بلاگ برگزار شده بود. البته تقدیر از دکتر بوترابی و معرفی مدیر جدید نیز از بخش های این جشن بود. قطعا با توجه به حجم برنامه هایی که هر کدام در نوع خود یک مراسم جدا می طلبید، نباید انتظار داشته باشیم به همه آن ها به اندازه ای که انتظار ایده آل داریم رسیده باشیم. درست است ؟
  ۴ – رای گیری برای انتخاب بهترین یادداشت های آی تی از دیدگاه کاربران بود.
  ۵ – در مقدمه عرایضم اشاره کردم که تمام نقدهای نوشته شده مطالعه شده و مورد بررسی قرار می گیرند. مطمئن باشید خود نیز به ضعف برنامه هایی که انجام داده ایم آگاهیم و سعی در حل آن ها داریم، با این وجود نیز به نظر مخاطبان اصلی خود به عنوان افرادی که به عنوان مهمان یا مخاطب در جشن ها و مراسم شرکت می کنند و هدف اصلی کسب رضایت آن هاست نیز قطعا توجه خاصی می شود.

  امیدواریم که از این پس، با برگزاری برنامه ها و جشن های هر چه بهتر با همکاری شما، این خستگی نه در تن شما بماند نه ما.

  —-

  همین که مدیران پرشین بلاگ برای پاسخ دادن به سوال های بنده وقت گذاشته اند و با حوصله به آنها جواب دادند برای من بسیار باارزش است و همین نشان دهند تلاش دوستان در جهت رفع نواقص موجود و بالابردن کیفیت فعالیت هایشان است. و از این بابت از شما متشکرم.

  ۱- بله این امر مخصوصا در جامعه ما بسیار دیده میشود. اما چرا نباید در جهت به حداقل رساندن این نواقص گام برداریم؟ چرا با توجه جایگاه که مسابقات پرشین بلاگ امروزه در بین کاربران و اهالی اینترنت پیدا کرده است ما شاهد یک رای گیری منصفانه نیستیم تا بتوانیم به کاربران این اطمینان را بدهیم که نتایج اعلام شده سالمترین نتایج ممکن هست ؟ در صورتی که راه حل هایی بسیار آسان و ساده دارند.
  در مورد شوری مشکلات بنده حاضرم در صورت تمایل به طور مفصل ۀنها را شرح دهم.

  ۳- بله اما آیا شما با توجه به حجم برنامه هایی که در نظر داشتید نمی دانستید که این مشکلات برای شما بوجود میآید ؟ پرشین بلاگ باتوجه به تعداد مراسمی که تا به امروز برگذار کرده باید به تجربه کافی در این زمینه رسیده باشد. بطور مثال چه لزومی داشت که تنها ۱هفته مانده با جشن مسابقه کودکان هم با توجه به حجم برنامه ها به مراسم اضافه شود ؟ چه میزان وقت در اختیار برگزیدگان وبلاگی قرار گرفت ؟

  ۴- بله رای گیری به اسم برترین یادداشت آی تی بود اما نه در سیر رای گیری و در نتایج پایین چنین چیزی را شاهد نبودیم و به جای یادداشت آی تی برترین وبلاگ آی تی انتخاب و معرفی شد حتما به این امر واقف هستید که این دو مسئله کاملا با یک دیگر متفاوت است گیریم که درست. معیارهای این انتخاب چه بوده ؟

 • پاسخ
  نویسنده
  حسین شرفی

  سلام .
  ۱ – در مورد داوران : این فایلو دانلود کن .
  http://persianweblog.ir/download/zanan-davaran.ppt
  البته قرار نیست همیشه از پشت صحنه ی خیلی چیزا توضیح بدیم . اما این فایل در این خبر پرشین وبلاگ :
  http://www.persianweblog.ir/articles/show.aspx?id=604
  منتشر شده و احتمالا داوران رو اصلا ندیدین.

  ۲ – تو انتخابات مجلس هم خطا هست. چه برسه به انتخاب چند تا وبلاگ.
  در ضمن ، فلیتری که رای های تقلبی رو حذف میکنه ، هر چند روز یکبار روی نظرسنجی ها اجرا میشه و ناگهان خیلی ها از رتبه اول ، کلا حذف میشن… بعدم دادو بیداد راه میندازن که چرا ما رو بی دلیل !!! حذف کردن. همچنین: شما از الگوریتم مبارزه با تقلب در نظرسنجی اطلاعی ندارین و منم نباید بگم . اما از اینجوری که شما نوشتید خطاش خیلی کم تره …. مطمئن باش دوست من.
  ۳ – مسلما کسی که تبلیغات بهتری میکند، در انتخابات مجلس رای بیشتری میاورد . کسی هم کهدر وبلاگش لوگوی مسابقات رو میذاره ، خوب افراد بیشتری بهش رای میدن . این دیگه معلومه .
  ۴ – یکسری وبلاگ نویس هستن که معمولا سعی میکنند با گیر دادن به بزرگترای وبلاگستان، خوشونو مطرح کنند. اما ITLine قبلا جزو اینا نبود … انتقاد خوبه . اما وقتی میخوان از یه عروس انتقاد کنن میگن : لباسش خوب بود ، آرایشش قشنگ بود ، کفشاش جدید بود ، تاجش فلان بود … اما مدل موهاش یکمی زشت بود . اما اینجوری که شما اومدی انتقاد کردی ، گویا با زشت ترین عروس شهر روبرو بودی !

  ——

  ابتدا از پاسخ شما تشکر میکنم اما انتظار داشتم که به سوالهای مطرح شده ای این حقیر جواب بدید تا یکسری ابهامات برطرف بشه.

  ۱- کماکان من جوابم رو نگرفتم که آیا برای انتخاب یادداشت آی تی نیز از داوران کمک گرفته شد؟ در حد بله یا خیر پاسخ بدید کفایت میکنه !
  ۲- قرار نیست که چون هرجایی خطا پیش میاد همه ما هم تکرار کنیم درسته؟!! اگه اینطور باشه که کلاهمون پس معرکه است.
  درمورد صافی رای های تقلبی و حذف آنها هم امیدوارم آنگونه که شما میگید باشه ولی ارزیابی ها و آزمایشات بنده و عده ای از دوستان چنین چیزی رو نشون داده !!
  ۳-البته اصولا تبلیغات تنها عامل پیروزی نیست اما با این فرض، شما رو ارجاع میدم به گفته خودتون در بند دوم: “تو انتخابات مجلس هم خطا هست” با این حساب خطا و اشتباه و تقلب هم جز عوامل پیروزی قرار میگیره.
  ۴-والا فکر نمیکنم وبلاگستان بزرگتر ، کوچیکتر و رئیس و مرئوس داشته باشه و اینکه میگید ITLine خواسته با اینکار خواسته خودش رو مطرح کنه باری خنده دار به نظر میاد !! و این حرفتون رو نمیتونم بپذیرم.

  باور کن هم بنده هم دوستان دیگر پیش ترها از مدل موی عروس گلگی کردیم اما درجشن های دیگر تغییری در موها مشاهده نشد. گفتیم عروس کر که نیست پس حتما ما نمیتونیم منظورمون را بهش بفهمونیم این شد که مستقیم خدمتشون رسیدیم !! چاره چه بود، طاقت بد دیدنش را نداشتیم.

 • پاسخ
  نویسنده
  برير حسيني سعادت

  همیشه از بابت سرعت کم پرشین بلاگ دلگیر بودم…

  از سال ۸۲ تا الان هنوز هم سیستم بسیار کند و غش و ضعفی است!

  آخر چرا؟؟؟؟ برنامه نویسی این اندازه سخت شده؟

 • پاسخ
  نویسنده
  حسین شرفی

  در مورد داوران آی تی از خانم پولاد زاده جهت جواب بخواهید.
  اما منظورم از گزینه ی چهارمی که در پاسخ بالایی نوشتید اینه که itline به اندازه کافی شناخته شده هست و نیازی به این نداره که بخواد با کار غیر قابل قبولی خودشو مطرح کنه. ما همین جوری هم عضو فیدش بودیم و هستیم …
  موفق باشید

 • پاسخ
  نویسنده
  حمید

  به نظر من با این کارها به فکر خودشون میخوان از بلاگفا و یا چند سرویس دهنده خوب دیگه پیشی بگیرن ولی نظر سنجی و… دردی دوا نمیکنه
  باید دید که کدوم سرویس دهنده امنیت بیشتری برای کاربر ایجاد میکنه نه ارائه چند نظر سنجی

 • پاسخ
  نویسنده
  ali mohammadi

  بسیار مفید بود

 • پاسخ
  نویسنده
  ali mohammadi

  موفق باشید

 • پاسخ
  نویسنده
  ali mohammadi

  سپاس از مطالب شما