• Share on Google+

تا بحال شده که قصد خرید یک کامپیوتر جدید را داشته باشید ولی در انتخاب نوع و توان Power به مشکل بر بخورید؟ به نظر من منبع تغذیه یکی از مهمترین قطعات هر کامپیوتر محسوب می‌شود که اگر بدرستی انتخاب نگردد در کارکرد سیستم تاثیر منفی خواهد گذاشت ولی عمدتاً مشاهده می‌شود که انتخاب این قطعه با دقت و بررسی لازم صورت نمی‌گیرد و شخص ترجیح می‌دهد بجای در نظر گرفتن هزینه جداگانه برای خرید پاور، از نوع نامرغوب و ارزان استفاده کند و در عوض پول آن را صرف خرید قطعات دیگر نماید.
شاید این کار برای سیستم‌های ساده (مانند سیستم های اداری) که از توان مصرفی پایینی برخوردارند قابل قبول باشد اما برای کامیپوترهای نیمه حرفه‌ای و حرفه‌ای امروزی که مخصوص بازی یا پردازش سفارش داده می‌شوند (و حتی کامیپیوترهای خانگی) اصلاً عاقلانه نیست و درصورت عدم انتخاب یک پاور با توان متناسب با سخت‌افزارها، سیستم با اشکالاتی از قبیل هنگ کردن، ریست شدن و بالا نیامدن کامپیوتر، سوختن پاور و آسیب رساندن به سایر قطعات، داغ کردن پاور و کابل‌ها و پایین آمدن راندمان مواجه خواهد شد.

معمولاً در اسمبل یک کامپیوتر، پاور آخرین قطعه‌ای است که انتخاب می‌شود چون قدرت آن با توجه به میزان مصرف حداکثری سایر قطعات باید تعیین شود. برای فهمیدن این موضوع نیاز داریم تا میزان مصرف انرژی تک تک قطعات را با یک دیگر جمع ببندیم تا میزان مصرف حداکثری قطعات یک سیستم بدست آید. البته همیشه توصیه می‌شود پاور انتخابی حداقل ۱۰% بالاتر از توان مصرف حداکثری انتخاب شود تا در آینده بدلیل پایین آمدن راندمان پاور مشکلی به وجود نیاید.

خوشبختانه شرکت سیستم‌های آینده سیما (که با نام تجاری Green شناخته می‌شود) این فرآیند را برای ما آسان کرده است و با قرار دادن چارت‌ها و جدول‌هایی، میزان مصرف اکثر قطعات را بر حسب مدل و برند فهرست کرده است. شما با مرجعه به این فهرست ها می‌تواند میزان مصرف تک تک قطعات خود را بیرون بکشید، ولی راحت‌تر اینست که از نرم‌افزاری که بدین منظور ارائه شده است استفاده کنید. پس از نصب این برنامه باید مشخصات قطعات مورد نظر خود را به آن معرفی کنید تا با محاسبه میزان توان مصرفی، یک پاور مناسب برای سیستم شما پیشنهاد دهد.
پرواضح است که هیچگونه اجباری به انتخاب همان پاور معرفی شده از برند Green نیست و با بدست آوردن میزان توان مورد نیاز می‌توانید از هر کدام از برندهای مورد علاقه خود استفاده نمایید.

» مشاهده جدول توان مصرفی قطعات سخت‌افزاری
» دریافت برنامه محاسبه‌گر توان مصرفی برای کامپیوتر و تحت موبایل
» دریافت راهنمای اطلاعات فنی منبع تغذیه کامپیوتر

 • پاسخ
  نویسنده
  محمدرضا

  با سلام
  دستتون درد نکنه دنبال همچین چیزی میگشتم ولی دیگه نه به این راحتی!!
  موقع اجرای برنامه با پیغام :
  The application failed to initialize properly (0x0000135). click on OK to terminate the application
  مواجه میشم لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  واسه اجرای برنامه نیاز به NET Framework. دارید

 • پاسخ
  نویسنده
  یک دوست

  با سلام
  من چند پاور ۳۸۰W از Green دارم که متاسفانه با طول عمر کمتراز ۱٫۵ سال مجبور به تعویض شدم. من خودم طراح مدارات الکترونیکی هستم و متاسفانه ایرادها و ضعفهایی در طراحی این مدلها دیدم.
  امیدوارم این برند در زمینه طراحی و کنترل کیفی قویتر عمل کنه تا در کنار اطلاع رسانی خوبش بتونیم از محصولات این شرکت استفاده کنیم.

 • پاسخ
  نویسنده
  top GAME 2010

  عالی بود
  ولی این نرم افزاره خیلی بد حساب می کنه !!!
  برای سیستمی که ۳۰۰ وات بیشتر نداره پاور ۶۰۰ واتی پیشنهاد می ده
  من با دلیل می گم !!!
  این نرم افزار از سازنده سخت افزار ها مثل اینتل ، انویدیا ، ای ام دی و … که باهوش تر نیست !!!