• Share on Google+

وقتی با دوستان قدیمی وبلاگ‌نویس صحبت می‌کنم و از آنها می‌خواهم که دوباره شروع به نوشتن کنند، اولین جوابی که می‏‌شنوم این است که وقت و حوصله ندارند. طبیعی است وقتی کاری را برای مدت‌ها کنار بگذاریم دیگر شور و اشتیاقی برای آن وجود نخواهد داشت و خیلی سخت خود را مجاب به انجام دادنش می‌کنیم.
اگر هنوز در قلب‌تان به وبلاگ‌نویسی علاقه‌مندید و هر از گاهی هوس نوشتن به سرتان می‌زند شاید نکات زیر کمک کنند تا بتوانید وبلاگ‌نویسی را دوباره شروع کنید.

منتظر تغییر قالب وبلاگت نمان

خیلی خوب است برای شروع دوباره ظاهر وبلاگتان را نو کنید اما معمولا روند انتخاب قالب جدید و آماده کردن آن چند هفته تا چند ماه زمان می‌برد. بنابراین اگر بخواهید منتظر آماده شدن قالب جدید وبلاگتان باشید ممکن است آنقدر طول بکشد که دوباره بی‌خیال نوشتن شوید.

نوشتن را به فردا نینداز

هر زمان که ایده‌ای برای نوشتن به ذهنتان خطور کرد سعی کنید همان دست به کار شوید و شروع به نوشتن کنید. اگر بخواهید آپدیت کردن وبلاگ را به تعطیلات آخر هفته یا زمانی اضافه موکول کنید ممکن است حس و حال نوشتن و ایده‌ای که در ذهن دارید از بین برود.

کوتاه و مختصر بنویس

باید قبول کرد زمانه خواندن و نوشتن پست‌های بلند بالا گذشته است. دیگر کمتر کسی وقت و حوصله خواندن نوشته‌های طولانی را دارد و اکثر مردم عادت کرده‌اند نگاهی به متن بیندازند و خیلی زود از آن بگذرند. پیشنهاد می‌کنم برای شروع پست‌های کوتاه و مختصری بنویسید که هم خواننده فرصت خواندن داشته باشید و هم از خودتان وقت زیادی نگیرد.

مقید به یک موضوع خاص نباش

اگر در گذشته وبلاگ شما یک موضوع خاص را دنبال می‌کرد خوب است برای شروع دوباره به سراغ سوژه‌های دیگر هم بروید. به این ترتیب هم ایده‌های بیشتری برای نوشتن خواهید داشت و هم مخاطبان شما محدود به یک گروه خاص نخواهند بود.

در توییتر و تلگرام به دوستانت خبر بده

وقتی بعد از مدت‌ها دوباره شروع به وبلاگ‌نویسی کنید قطعا خیلی از دوستان و خوانندگان قدیمی شما از این موضوع با خبر نمی‌شوند. پیشنهاد می‌کنم در توییتر، تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی این موضوع را به آنها اطلاع دهید تا دوباره پیگیر نوشته‌های وبلاگتان شوند.

 • پاسخ
  نویسنده
  گوشنا صبور

  جناب آقای سیدی باید ببینید ریشه وبلاگ نویسی چرا رونق ندارد؟ دلیلش این است که افراد به این نتیجه رسیدند که برای رسیدن به قدرت، ثروت و حتی حداقل جایگاه اجتماعی، به تخصص و دانش بها نمی دهند.
  این را قبول کنید.
  چرا حوصله ندارند همان دوستان وبلاگ نویس؟
  من ۱۳سال در بلاگفا نوشتم و امسال آمدم اینجا…اما دیدم و می بینم وبلاگ نویسی پویا هر روز کمتر می شود.
  افراد نمی توانند انتقاد کنند و آزادی درست در نوشتار واقعا نیست
  افراد سریع برچسب می خورند و انتقادها دور یک محدوده خاصی هست؛ نه بیشتر
  مساله اینهاست