• Share on Google+

بعد انتشار مطلب قبل در مورد مناسب نبودن تلگرام برای تولید محتوا، خصوصا از نوع متنی، با دوستان وبلاگنویس متعددی صحبت کردم و گشتی در توییتر زدم تا بفهمم نظر اهالی قدیمی وبلاگستان در مورد احیای دوباره وبلاگ‌ها چیست.
جالب بود خیلی از ما، در این روزگار پرهیاهوی شبکه‌های اجتماعی، هنوز هم قدر وبلاگ‌ها را می‌دانیم و متوجه ارزش این رسانه‌ هستیم؛ ولی انگار چنان در رخوت توییتر و تلگرام و اینستاگرام گرفتار شدیم که جانی برای به‌روز کردن دوباره وبلاگمان نداریم.

 • ۱ در ۱۶۸ ساعت

قبول دارم مشغله زندگی و گرفتاری‌های روزمره ما را چنان اسیر خود کرده‌اند که دیگر فرصتی برای آپدیت کردن گاه و بیگاه وبلاگ و نوشتن پست‌های بلند بالا نیست. دلیل دیگر کنار گذاشتن وبلاگ‌ها نیز به نداشتن انگیزه و فروکش کردن جو وبلاگ‌نویسی برمی‌گردد.
خود من هم دقیقا به همین دلیل وبلاگ نوشتن رو کنار گذاشتم؛ ولی اگر به خود بیاییم متوجه می‎شویم در طول روز ساعت‌ها مشغول دیدن عکس‌های اینستاگرام و خواندن توییتر و کانال‌های تلگرام هستیم؛ درحالی که می‌شود بخش کوچکی از این وقت را به نوشتن یک پست وبلاگ اختصاص دارد. ۱ ساعت در هفته برای نوشتن یک پست کوتاه وقت ندارید؟

 • تلگرام خوب است!

منکر تاثیرگذاری و تغییرات مثبتی که تلگرام در جامعه‎ای ایران گذاشته است نیستم. تقریبا نیمی از جمعیت ایران از تلگرام استفاده می‌کنند که آمار بی‌نظیری است. همین گستردگی سبب می‌شود تا تلگرام بهترین وسیله برای اشتراک گذاری سریع محتوا باشد و خبرها در زمانی کوتاه از این سوی کشور به آن سوی کشور برسند.
برای غنی نگه داشتن محتوای فارسی وب نیاز داریم تا مطالب منتشر شده در کانل‌های تلگرام و پیج‌های اینستاگرام جایی ثبت شوند تا از بین نروند و قابل جستجو باشند. چه جایی بهتر از وبلاگ؟
اگر کانال تلگرام یا پیج اینستاگرامی دارید، که محتوای دست اول تولید می‌کنید، خوب است مطالب آنها را در یک سایت یا وبلاگ نیز منتشر کنید تا ماندگار شوند. باور کنید رشته‌ توییت‌های شما اگر در وبلاگی نوشته شوند تا سال‌ها برای کاربران اینترنت مفید باقی خواهند ماند.

 • زکات علم دهید

با اینکه من خیلی اهل مطالعه کتاب نیستم؛ خواندن وبلاگ‌های مختلف، که نویسندگان‌شان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات متفاوت داشتند، کمک زیادی به افزایش دانش و آگاهی من کرد. مدت‌هاست که فیدریدر من خالی از وبلاگ‌های خوب فارسی شده است و ناراحتم از اینکه نمی‌توانم مثل چند سال پیش نوشته‌ها دوستان مختلف را بخوانم و از تجربیاتشان چیزی بیاموزم.
خواهش می‌کنم بار دیگر تجربیات و دانسته‌ها خوب خودتان را در وبلاگ‌تان با بقیه به اشتراک بگذارید و اجازه دهید، همچون قبل، چیزهای بیشتری به هم یاد دهیم.

 • پاسخ
  نویسنده
  محمد

  تصمیم می‌گیرم که وبلاگ بنویسم، اما فراموش می‌کنم

  • پاسخ
   نویسنده
   حسن

   همون موقع که تصمیم میگیری اقدام کن

 • پاسخ
  نویسنده
  خسروبیگی

  سلام
  جانی دوباره بخشیدن به وبلاگستان

  من البته نوشتن را ترک نکرده ام
  بلکه چیزهایی که میخواهم تلگرام کنم را
  در وبلاگ ابتدا منتشر و
  سپس به همراه لینکش به تلگرام میفرستم …

 • پاسخ
  نویسنده
  حسین ارشد

  امیدوار و مقداری اطمینان دارم که وبلاگستان فارسی دوباره جان تازه‌ای خواهد گرفت و با محتواهای غنی وب فارسی رو بزرگتر و جامع‌تر خواهیم دید.
  ممنون از شما که همچین اقدامی داشتید.