• Share on Google+

بیت کوین این روزها ترند روز دنیاست. با هرکسی که حرف بزنی یا به هر سایتی که سر بزنی از انقلاب شگفت انگیزی می‌گوید که ارزهای رمزپایه در اقتصاد جهان به وجود آورده‌اند.

با اینکه از آغاز بیت کوین نزدیک به ۸ سال می‌گذرد، به دلیل افزایش ارزش بی‌سابقه این ارز، در یک سال اخیر توجه مردم را به خود جلب کرده است و بسیاری از اقتصادان‌ها و دولت‌ها به اهمیت آن پی برده‌اند.

دنیای کریپتو کارنسی‌ها دنیا بزرگ و پیچیده‌ای است که بدون شناخت و مطالعه نمی‌توان وارد آن شد. همانطور که با سرمایه‌گذاری رو این پول‌ها می‌توان راه صد ساله را یک شبه رفت، به همان اندازه احتمال دارد که در عرض ۲۴ ساعت سرمایه شما از دست برود و پولتان بی‌ارزش شود.

سایت‌های متعددی وجود دارد که با مطالعه آنها می‌توانید اطلاعات خوبی در مورد ارزهای رمزپایه به دست بیاورید و بفهمید نحوه کار این پول‌ها اساسا چگونه است. استخراج کردن، مارکت گپ، کیف پول‌ها، کارمزدها، صرافی‌ها، نمودارها و بلاکچین از جمله مفاهیم اصلی است که قبل از ورود به این بازار باید با آنها آشنا شوید.

دوتا از سایت‌هایی که مطالب خوبی در این رابطه منتشر می‌کنند سایت فارسی ارز دیجیتال و سایت خبری Coindesk است. همچنین در سایت Coinmarketcap می‌توانید تغییرات لحظه‌ای نرخ ارزها را مشاهده کنید و در سایت TradingView تحلیل‌های مرتبط با هر ارز را بخوانید.

چگونه بیت کوین بخریم؟

از آنجا که انجام هر کاری در جهان برای ما ایرانی‌ها دردسرهای خاص خودش را دارد؛ خرید و فروش بیت کوین و سایر کریپتو کارنسی‌ها نیز بی‌دردسر نیست.

به دلیل تحریم و وصل نبودن به سیستم‌های بانکی جهانی، باید لقمه را چند بار دور سر تا داد. برای خرید بیت کوین یا سایر ارزها این چند راه وجود دارد:

  • خرید مستقیم با پی‌پل، وب مانی، پرفکت مانی یا ویزا کارت
  • خرید از طریق صرافی‌های اینترنتی مثل پیمنت ۲۴، ایرانی کارت و…
  • خرید از طریق فروشنده‌ها شخصی

تقریبا هیچکدام از راه‌های بالا برای خریدار ایرانی به صرفه نیست؛ نه از نظر زمان، نه از نظر هزینه و نه از نظر امنیت.

خرید بیت کوین

خرید بیت کوین با ویزا کارت یا پی‌پل:

مزیت این راه سریع بودن آن است. هر وقت نیاز داشته باشید به سرعت می‌توانید ارز مورد نیازتان را بخرید؛ بدون اینکه منتظر باشید تا کسی این کار را برای شما انجام دهد. اما گرفتن ویزا کارت و باز کردن حساب پی‌پل برای ایرانی‌ها ریسک زیادی دارد و هر آن ممکن است به دلیل تحریم حساب شما بسته شود.

خرید بیت کوین از صرافی آنلاین:

با خرید از این صرافی‌ها دیگر نیاز به ویزا کارت و پی‌پل ندارید. شما پول را به ریال پرداخت می‌کنید و صرافی بقیه کارها را برای شما انجام می‌دهد. اشکال خرید از صرافی‌ها این است که معمولا کارمزد بسیار بالایی می‌گیرد و دولا پهنا حساب می‌کنند به همین دلیل خرید شما به صرفه نخواهد بود.

اشکال دیگر خرید از صرافی‌ها تلف شدن وقت است. این سایت‌ها تضمین نمی‌کنند کار شما آنی انجام شود و ممکن است روند خرید شما از چند ساعت تا چند روز طول بکشد که با توجه به تغییرات لحظه‌ای قیمت ارزهای رمزپایه، به ضررتان خواهد بود.

در میان سایت‌هایی که پیشنهاد خرید بینت کوین را می‌دهند تنها ۲ یا ۳ سایت شناخته شده وجود دارد که می‏شود اندکی به آنها اطمینان کرد. مابقی تاییدیه‌ها و اطلاعات درست و حسابی ندارند و اعتماد کردن به آنها منطقی نیست.

خرید بیت کوین از فروشنده شخصی:

اشخاص و کانل‌های تلگرام متعددی وجود دارند که کار خرید و فروش بیت کوین را در فضای مجازی انجام می‌دهند. معمولا این جور فروشنده‌ها کارمزد کمتری از صرافی‌های آنلاین می‌گیرند ولی ندیده و نشناخته نمی‏شود به آنها اعتماد کرد و پول زیادی دستشان داد.

چند توصیه:

  • حتما قبل از سرمایه‌گذاری، در مورد پول‌های مختلف مطالعه کنید و روند تغییرات گذشته و پیش‌بینی‌های آینده آنها را زیر نظر بگیرید.
  • به یک باره پول زیادی را وارد این بازار نکنید و زمان مناسب خرید و فروش ارزها را بشناسید.
  • روند تغییرات قیمت را همیشه زیر نظر بگیرید و با دوستان دیگر خود در این باره بحث و مشورت کنید.
  • حتی برای سرگرمی هم که شده مقداری ارز بخرید و حضور در این بازار را تجربه کنید.