• Share on Google+

هر کارشناس محتوا یا دیجیتال مارکتینگی می‌داند برای اینکه نوشته‌ها وضعیت خوبی در موتورهای جستجو پیدا کنند باید به سئو آنها اهمیت داده شود.

افزونه Yoast SEO یکی از بهترین افزونه‌های وردپرس است که به بهتر شدن سئو نوشته‌ها کمک شایانی می‌کند. این افزونه با بررسی نوشته‌ها به ما می‌گوید وضعیت سئو هر نوشته در چه شرایطی قرار دارد و برای بهبود آن باید چه کارهایی انجام داد.

متاسفانه برخی از کارشناسان دیجیتال مارکتینگ، که تجربه کافی در سئو و نوشتن محتوا ندارند، تصور می‌کنند صرف اینکه چراغ Yoast SEO برای یک نوشته سبز شود، گوگل آن را در صفحه اول نتایج جستجو نمایش می‌دهد.

در واقع بدون اینکه با مفهوم سئو و نگاهی که موتورهای جستجو به محتوا دارند، آشنا باشد هر کاری می‌کند تا چراغ Yoast SEO را سبز کند؛ از انتخاب یک کلمه کلیدی پرت گرفته تا تغییر در نگارش نوشته‌ها.

آنچه باید بدانید این است که افزونه Yoast SEO وحی منزل نیست. این افزونه تنها پیشنهاداتی را برای بهتر شدن سئو نوشته‌ها ارائه می‌کند، با این فرض که اگر این پیشنهادات رعایت شوند، آن نوشته می‌تواند از نگاه گوگل یک نوشته خوب تلقی شود.

نباید فراموش کرد، برای بالا آمدن یک نوشته در نتایج جستجو، تنها خوب بودن سئو اهمیت ندارد بلکه عوامل دیگری نیز در این امر دخیل هستند که باید روی آنها نیز کار کرد.

از طرفی ممکن است ندانید Yoast SEO کاملا با نوع نوشتن و نگارش زبان فارسی همخوانی ندارد و گاها نمی‌تواند وضعیت نوشته‌های فارسی را به درستی تشخیص دهد (مثل تشخیص ندادن کلمه کلیدی که کاما به آن چسبیده باشد). مسئله‌ای که می‌توان شما را گمراه کند و حتی بر وضعیت سئو نوشته تاثیر منفی بگذارد.

پیشنهاد می‌کنم به Yoast SEO تنها به عنوان یک مشاور نگاه کنید و کاملا به آن متکی نباشید. قطعا مطالعه در مورد مفاهیم SEO و نحوه عملکرد موتورهای جستجو کمک زیادی به افزایش توانایی شما در این زمینه می‌کند.