• Share on Google+

یکی از اولین سوالاتی که هنگام انتشار مطالب در وب‌سایت‌‌ها برای نویسنده‌ها، یا ادمین سایت‌ها، پیش می‌آید این است که آیا باید نوشته‌ها را در وب جاستیفای کرد یا خیر.

اولین مرجعی که ذهن برای پاسخ دادن به این سوال سریعا به سراغش می‌رود، نوشته‌های چاپ شده در کتاب‌ها و روزنامه‌هاست که اکثرا به صورت Justify یا هم‌تراز در آمده‌اند و دو سر خطوط آنها متوازن هستند. بنابراین افراد با الگوبرداری از آن، متون منتشر شده در وب‌سایت‌ها را نیز جاستیفای می‌کنند.

طبق اصول پیشنهاد شده در طراحی وب و تجربه کاربری، نوشته‌ها را در وب نباید جاستیفای یا همتراز کرد.

با اینکه بسیاری عقیده دارند متن‌های هم‌تراز ظاهری زیباتر و متوازن‌تری دارند، نباید فراموش کرد که اصول و قوانین نوشتن و انتشار در وب‌سایت‌ها متفاوت از نشریات کاغذی و چاپی است.

سالار کابلی چند سال پیش در نوشته‌ای دلیل جاستیفای نکردن متون در وب را مفصل شرح داده بود؛ ولی من هم بد ندیدم به صورت خلاصه دوباره به این دلایل اشاره کنم.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیلی که افراد را از هم‌تراز کردن نوشته‌ها در وب‌سایت‌ها منع می‌کند، به هم خوردن نظم و فاصله میان حروف یک کلمه و کلمات یک جمله است.

جاستیفای در وب

متن جاستیفای نشده در کنار متن جاستیفای شده

زمانی که متنی‌ را Justify می‌کنید، خطوط نوشته برای هم‌تراز شدن در انتها، به اجبار کشیده می‏‌شوند که این کشیدگی با ایجاد فاصله میان کلمات یا افزایش طول کلمات ایجاد می‌گردد.

به وجود آمدن این فواصل اضافی و غیریکسان سبب می‌شود تا چشم، نوشته‌ها را سخت‌تر بخواند و دنبال کند و برای پیدا کردن خط بعدی مرتب به اشتباه بیفتد. ضمنا این مسئله می‌تواند برای افرادی که مبتلا به بیماری «خوانش‌پریشی» هستند نیز مشکلاتی ایجاد کند.

فاصله‌ غیریکسان کلمات در متن جاستیفای شده

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که بر خلاف نوشته‌های چاپ شده در کتاب، روزنامه و مجلات، در وب کنترل کاملی بر نحوه نمایش متن برای همه مخاطبان خود ندارید.

افرادی که به سایت شما سر می‌زنند از نظر نوع دستگاه، نوع مرورگر و اندازه صفحه نمایشگر، یکسان نیستند و این یک دست نبودن سبب می‏‌شود تا نوشته‌ها برای هر یک به شکلی متفاوت نمایش داده شوند؛ مخصوصا در گوشی‌های هوشمند که نمایشگر آنها عرض کمی دارد و فاصله اضافی میان نوشته جاستیفای شده بیشتر به چشم می‌آیند.

 • پاسخ
  نویسنده
  شوکا

  جالبه من اینو نمی‌دونستم. چند روز پیش اومدم اصول درست کردن پوستر رو بخونم یکی از نکاتش همین بود که نوشته هم‌تراز نباشه.

 • پاسخ
  نویسنده
  پویا

  اصرار بر جاستیفای‌بودن، دلیل زیبایی‌شناسی دارد … اما تا حالا هم کسی اعتراضی نکرده است که چرا جاستیفای است …

 • پاسخ
  نویسنده
  رضا زرین

  عالی بود واقعا هم همینطوره